Almanya sırtını sıvazladı

Dünya Haberleri —

2 Şubat 2021 Salı - 18:02

  • Türk saldırganlığının siyasi ve ekonomik sponsorluğunu üstlenen Almanya, Türk savunma Bakanı Hulusi Akar’ı dün Berlin’de ağırladı. Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer, NATO partneri Türkiye’yi pohpohladı.
  • Muhalefet partileri ise eleştiriler yöneltti. FDP, Türkiye’nin Avrupa’ya yönelik kendini beğendirme girişimlerine işaret etti. Türk militarizasyonuna dikkat çeken Yeşiller, ABD’ye göz kırptığını ama bunun yeni bir başlangıca yetmediğini söyledi.
  • Akar’ın ağırlanması Savunma Bakanlığı önünde protesto eden Kürt ve Alman örgütler ise işgal saldırıları ve insanlık suçlarını hatırlattı. Protestocular, Akar’ın diğer sorumlularla birlikte Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması gerektiğini vurguladı.

 

MUHAMMED KAYA / BERLİN

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın, 18 Ocak’taki Türkiye ziyaretinin ardından Türk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün Berlin’e geldi. Bağdat ve Hewlêr’de görümelerinden sonraki ilk ziyaretini Berlin’e yapan Bakan Akar, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile bir araya geldi.

Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’deki işgal saldırılarını geçiştirerek mülteci şantajına boyun eğip askeri ve ekonomik desteğini sürdüren Almanya, Doğu Akdeniz’deki saldırganlığını tolere ediyor, Fransa ve Yunanistan’ın yaptırım teklifinin kabul edilmemesini engelliyor. Ankara'ya diplomatik çözüm için önümüzdeki Mart’a kadar süre tanınmasında Almanya ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın etkili olduğu biliniyor. Maas’ın Türkiye ziyareti; Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Bağdat ve Hewlêr ziyaretlerinin ardından dün Berlin’de yapılan görüşme, iş birliği çizgisinin devam edeceğini gösteriyor. Akar, dün Berlin’de Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer ile görüştü.

Görüşmeden sonra basına konuşan Kramp Karrenbauer, “Belirleyici olan diyaloğun yeniden başlaması, Doğu Akdeniz’de tahriklerden kaçınmak gerekir. Umarım taraflar diyalog için bu şansı değerlendirir” dedi. Yunanistan ve Kıbrıs bakanlarıyla telefonda konuşarak, ülkesinin görüşmelerin başlaması konusunda arabulucu rolü üstlendiğini söyledi. Akar’la görüşmesini, "Müttefikler arasında özel ve iyi bir sinyal" olarak tanımlayan Kramp-Karrenbauer, "Türkiye önemli bir NATO partneridir ve öyle kalacaktır" dedi. Annegret Kramp-Karrenbauer, görüşmede savunma alanında iki ülkeyi ve NATO’yu ilgilendiren bütün konuların ayrıntılı bir şekilde ele alındığını kaydetti. Almanya ve Türkiye arasındaki diyaloğun önemine de işaret eden Kramp-Karrenbauer, ikili ilişkilerin NATO açısından da "birinci önemi" olduğunu; NATO’nun güneydoğu sınırlarının korunmasının iki devletin ortak çıkarına olduğunu belirtti. Kramp-Karrenbauer, "Ankara, Avrupa‘nın güvenliğine sıkı ve güvenilir katkı sağlayan bir partner" diye görüş belirtti.

Görüşmeden sonra kısa bir açıklama yapan Hulusi Akar, "Sayın Bakan ile çok samimi, yapıcı görüşmemiz oldu. Hem iki ülke hem de NATO ve AB çerçevesinde güvenlik ve savunma konuları başta olmak üzere birçok konuyu konuşma fırsatı bulduk" diye konuştu.

FDP: Kendini beğendirme girişimi

Hür Demokratlar Partisi’nin (FDP) Parlamento Grup Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff, Türkiye’nin Avrupa’ya yönelik kendini beğendirme girişiminin bir parçası olarak niteleyerek, "Gelen olumlu sinyaller ilişkilerin normal bir şekilde devam edeceği şeklinde anlaşılmamalı" dedi. Türkiye’nin Suriye ve Libya’da saldırgan bir siyaset izlediğini vurgulayan Lambsdorff, "İçeride de gazetecilere, muhaliflere ve diğer azınlıklara baskı uygulayan bir ülke AB üyesi olamaz, bu Türk tarafına anlatılmalı" şeklinde konuştu.

Yeşiller: Göz kırpması yeterli değil

Yeşiller Partisi Dış Politika Sözcüsü Omid Nouripour da Türkiye’nin Rusya ile askeri alanlarda ortak çalışması ve Libya’daki tavrının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Gerçi şimdi ABD’ye göz kırpıyor, ama bu yeni bir başlangıç için yeterli değil" dedi. Yeşiller Partisi adına ortak bir açıklama yapan Federal Parlamento Başkan Yardımcısı Claudia Roth ve partinin eski Eşbaşkanı Cem Özdemir, Türkiye’nin izlediği dış politikanın Avrupa’da ve Türkiye’nin komşu bölgelerinde gerilime yol açtığının altını çizerek, şunları ifade etti: "Türkiye çoğu kez uluslararası hukuku ihlal ederek, hareket ediyor; yeni gerilimlere neden oluyor ya da olan gerilimlerin artmasını hedefliyor."

2. Dışişleri Bakanı gibi

Hulusi Akar’ın bir ikinci dışişleri bakanı olarak görev yaptığını ve Türk siyasetinin giderek militarist bir görünüm kazandığını  vurgulayan Yeşiller temsilcileri, Alman hükümetinden Türkiye’ye yönelik silah satışlarını dondurmasını talep etti.

SPD: Yeni enerjiden faydalansın

Koalisyon ortağı SPD’nin güvenlik politikaları sözcüsü Siemtje Möller de yeni ABD yönetimine atıfta bulunarak, "Türkiye’nin Biden yönetiminin yol açtığı yeni enerjiden faydalanmasını ve NATO partnerleri ile barışarak, ortak çalışmayı hedeflemesini umuyorum" dedi. Möller, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri "Türk tarafının Yunanistan’ı ve Kıbrıs’ı kışkırtması" olarak nitelerken, bu durumun Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri sıkıntıya soktuğunu ifade etti.

Akar UCM’de yargılanmalı!