Almanya’da evde çalışma başladı

Dünya Haberleri —

27 Ocak 2021 Çarşamba - 16:54

  • Alman hükümeti ile eyalet yönetimlerinin korona kısıtlamalarının kapsamını genişletme kararı uyarınca evden çalışmaya ilişkin yönerge, dün yürürlüğe girdi. Buna göre; bugünden itibaren işverenler herhangi bir teknik engel bulunmaması durumunda personellerine ofise gelmeden evden çalışma (homeoffice) imkanı sunmak zorunda olacak.

 

Almanya'da koronavirüs salgınının yayılması üzerine, resmi daireler başta olmak üzere çok sayıda kurum ve şirket, evden çalışmalarının önünde engel bulunmayan personeli için işe gelme yükümlülüğünü kaldırarak, evlerinden çalışmalarına olanak tanımıştı. Kısıtlamaların kapsamını artırma kararı uyarınca, daha önce hükümetin işverenlere  tavsiyesi niteliğinde olan uygulama bundan böyle zorunlu hâle getirilmiş oldu. Personelinin evden çalışmasının önünde bir engel bulunmamasına rağmen karara uymayan şirket veya işletmelere 30 bin euroya varan para cezaları uygulanabilecek.

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grup Başkan Vekili Katja Mast, yeni düzenlemenin temel prensibini  "Kim evden çalışabiliyorsa evden çalışacak" sözleriyle açıkladı.

Özellikle ofis işlerinin evden yapılması gerektiğini belirten Mast, "Özel temaslarımızı büyük ölçüde sınırlandırdık, şimdi sıra profesyonel temaslarda" dedi.

İşletmelerin, yönetmeliklere uyup uymadıkları eyaletlerin iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu yetkilileri tarafından denetlenecek. Çalışma Bakanı Hubertus Heil, yönetmeliklere uymadıkları tespit edilen işletmelerden evden çalışma imkanının neden mümkün olmadığını açıklamasının isteneceğini söyledi. Bakan geçerli mazereti olmayanların para cezasına çarptırılacağını kaydetti. BERLİN

İngiltere'de 100 bini aştı

İngiltere'de yeni tip koronavirüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bin 162'ye yükseldi.

İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı verilere göre; ülkede son 24 saatte 20 bin 89 vaka tespit edildi, vaka sayısı 3 milyon 689 bin 746'ya yükseldi. Son 24 saatte 1631 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle can kaybı sayısı 100 bin 162'ye çıktı.

İngiltere, Avrupa'da korona nedeniyle en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor.

Aşının ilk dozunu yaptıranların sayısı 6 milyon 853 bin 327'ye ulaşırken, bunlardan 472 bin 446'sına ikinci doz aşı da yapıldı. 

Hollanda sağcıları durmuyor

II. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez sokağa çıkma yasağı uygulanan Hollanda'da kısıtlamaya karşı ülke genelinde aşırı sağcıların öncülüğünde başlayan protestolar devam ediyor.

Polis, pazartesi günü 10 ayrı şehirde dükkanları yağmalayan ve güvenlik güçleriyle çatışan 180 kişiyi gözaltına aldığını duyurdu. 4. günde gözaltı sayısı 470'e çıktı.

Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün (RIVM) İngiltere'de ortaya çıkan ve daha hızlı yayılan yeni türün tespit edildiğini açıklamasının ardından Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı kararı alınmıştı.

Kararla birlikte ülkenin birçok kentinde protestolar düzenlendi. Protestocular, polis otobüs ve araçlarına saldırdı.

Bazı süpermarketler yağmalandı, birçok dükkanın camları kırıldı, araçlar ve çöp konteynerleri ateşe verildi.

Ulusal Polis Sözcüsü Suzanne van de Graaf, "Daha önce de gösteriler oldu ancak ülke genelinde bir kaç gece devam eden protesto çok sık yaşanmıyor" dedi. Graaf olayların ülkede "sorunlu" olarak kabul edilen bölgelerde değil, çok daha geniş çaplı yaşandığının altını çizdi ve son birkaç günlük periyotta toplamda 470 kişinin çıkan eylemlerde gözaltına alındığını kaydetti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.