Almanya’da sert kapanma gündemde

Dünya Haberleri —

15 Ocak 2021 Cuma - 16:34

  • Eyalet başbakanlarıyla yapacağı toplantıyı erkene çeken Almanya Başbakanı Angela Merkel, salgına karşı alınan tedbirleri sertleştirmek ve süreyi uzatmak istiyor.

 

Zamanla yarışıldığını söyleyen Almanya Başbakanı, karar almak için 25 Ocak’ın beklenemeyeceğini söyledi ve ancak tedbirlerin sertleştirilmesi halinde salgının durdurulabileceğini vurguladı.

Almanya’da Başbakan Angela Merkel'in eyalet başbakanlarıyla 25 Ocak’ta yapmayı planladığı toplantı, gelecek haftaya çekildi. Merkel, önceki gün partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik’in Yürütme Kurulu toplantısında, 31 Ocak’tan itibaren salgına karşı  izlenecek yol haritasının belirleneceği zirveye ilişkin konuştu. Koronanın, ancak ek çabalarla durdurulmasının mümkün olduğunu kaydeden Merkel, İngiltere'de ortaya çıkan mutasyon geçirmiş yeni türlerinin büyük endişe yarattığını ifade etti. Merkel, bu mutantların daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğuna işaret ederek, zamanla yarışıldığını söyledi. Başbakan Merkel,  karar almak için 25 Ocak’ın beklenemeyeceğini; tedbirlerin sertleştirilmesi halinde salgının durdurulabileceğini kaydetti.

Salgınla ilgili verileri izleyen Robert Koch Enstitüsü Başkanı Robert Wieler, daha sert tedbirler alınması gerektiğini belirtmişti. Şu andaki tedbirlerin tam bir kapanma olmadığını belirten Wieler, "Durumun çok daha kötü hale gelmesi muhtemel" uyarısında bulunmuştu. Robert Koch Enstitüsü'nün elindeki verilere göre Almanya'daki 16 koronavirüsü vakasında İngiltere'de ortaya çıkan yeni türe rastlandı, dört vakada ise Güney Afrika'daki mutasyon görüldü.

Robert Koch Enstitüsü, son 24 saat içinde 22 bin 368 kişinin daha koronaya yakalandığını ve böylece toplam vaka sayısının 2 milyon 958'e yükseldiğini açıkladı. Bir gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı da bin 133 olarak açıklandı. Toplam can kaybı da böylece 44 bin 994'e çıktı. Almanya'da günlük can kaybı Perşembe günü zirve yapmış ve bin 244 olarak kayıtlara geçmişti.

BERLİN

Fransa yasağı erkene çekti

Fransa Başbakanı Jean Castex, ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağının bugünden (16 Ocak) itibaren saat 20.00 yerine 18.00'de başlayacağını açıkladı.

Castex, düzenlediği basın toplantısında, daha önce sadece belirli bölgelerde geçerli olan saat 18.00’den itibaren dışarı çıkma yasağının, 16 Ocak Cumartesi gününden itibaren ülke genelinde en az 15 gün süreyle uygulanacağını duyurdu. Fransa'da sabah sokağa çıkma yasağı 06.00’da sona eriyor.

Castex, 25 Ocak’tan itibaren daha önce uzaktan eğitim gören üniversite birinci sınıf talebelerinin gruplar halinde derslere katılabileceklerini söyledi. Üniversitelerde üst sınıflarda okuyanlar ise daha önce olduğu gibi derslere uzaktan internet aracılığıyla iştirak edecek.

Fransa’da ilk ve orta eğitimde okullar daha önce olduğu gibi açık kalmaya devam edecek.

Fransa, 18 Ocak'tan itibaren Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden gelenlerden son 72 saat içinde yapılmış negatif Kovid-19 test sonucu talep edecek. Castex, ayrıca bu kişilerin ülkeye girişlerinin ardından kendilerini 7 gün izole etmeleri ve bu sürenin sonunda yeniden test yaptırmalarının gerekeceğini bildirdi. Castex, AB üyesi ülkelerden Fransa'ya gelenlerle ilgili kararın, 21 Ocak'ta düzenlenecek AB Zirvesi'nde alınacağını kaydetti.

Castex, ülkede günlük ortalama vaka sayısının 16 bin olduğunu, salgının aktif şekilde yayılmaya devam ettiğini; 18 Ocak'tan itibaren 700 aşı merkezi de açılacağını söyledi.

PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.