Amed adayları hazır

DEM Parti Amed İl Örgütü yönetimi

DEM Parti Amed İl Örgütü yönetimi

  • DEM Parti belediye eşbaşkan adayları, tek tipçi merkeziyetçi anlayışın karşısında yerel demokrasiyi güçlendiren; herkesin öz kimliği, kültürel farklılıkları ve ana diliyle yönetime katılacağı bir belediyecilik anlayışını benimsemekten bir adım dahi geri atmayacaklarını söyledi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed İl Örgütü yönetimi, yerel seçimlere dair parti binasında açıklama yaptı. Basın metnini DEM Parti Amed İl Eşbaşkanı Abbas Şahin okudu. Mayıs seçimlerinden sonra ön seçimi kararı aldıklarını hatırlatan Şahin, “Amed’de 17 ilçemizde binlerce delegelerimizle ön seçim yaptık, bazı ilçelerimizde ise eğilim yoklaması yaparak adaylarımızı belirledik. Demokratik, katılımcı, kadın özgürlükçü yerel yönetim anlayışının yaşamsal kılınması adına çok değerli, önemli bir ön seçim sürecini geride bıraktık. Başta değerli annelerimiz olmak üzere bu süreçte sandıklara gelerek iradelerini gösteren tüm halkımıza teşekkür ediyoruz. Özgürlükçü halk iradesini esas alan yerel yönetim anlayışıyla gerçekleştirdiğimiz bu ön seçim sürecinin, bundan sonraki süreçte yerel demokrasinin güçlenmesinde ön açıcı olacağına olan inancımız tamdır” dedi.

Katılımcı demokrasi örneği

Hayata geçirmeye çalıştıkları sistemin katılımcı demokrasinin en büyük örneği olduğuna vurgu yapan Şahin, şöyle devam etti: “Hem dünya siyaseti için bir örnek hem de Türkiye açısından bir ilk olarak halkımızı sürece katarak ilerlemiş olduk. Biliyoruz ki halk, yönetime katıldıkça demokratikleşir. Bu anlamda demokratik dönüşümü esas alan sistemimiz aynı zamanda kayyum siyasetine karşı da bir ders niteliğindedir. Demokratik Yerel Yönetim anlayışımız ile taşından toprağına, suyundan elektriğine, hafızasından kimliğine kadar kentlerimizi ahlaki ve politik yöntemle kayyum siyasetine karşı savunacağımızın sözünü veriyoruz. Kadın düşmanı tahakkümcü zihniyete karşı demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmamız ile her kentte eşit temsiliyeti tekrardan yaşamsal kılacağız.”

Aynı iradeyle cevap

Kurdistan kentlerini 2016'dan itibaren adeta toplumsal kırımdan geçirmeye çalışan kayyum anlayışına karşı 31 Mart yerel seçimlerinde de aynı iradeyle cevap vereceklerini vurgulayan Şahin, şöyle konuştu: "Sorunların temel kaynağı olan tek tipçi merkeziyetçi anlayışın karşısında, yerel demokrasiyi güçlendiren; herkesin öz kimliği, kültürel farklılıkları ve ana diliyle yönetime katılacağı bir belediyecilik anlayışını benimsemekten bir adım dahi geri atmayacağız. Bugün ön seçimlerde belirlenen adaylarımızla karşınızdayız. Bu kentte uzunca bir süredir yürüttüğümüz mücadelemize, halkımızın seçtiği, Kurdistan halklarının belirlediği adaylarla devam ediyoruz. Bu anlamda seçimlerden ibaret olmayan mücadelemizi yükselteceğimizin sözünü vererek tüm halkımızı selamlıyoruz.” AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.