Andersson sözünü tutuyor!

Dünya Haberleri —

19 Ağustos 2022 Cuma - 18:20

Zinar Bozkurt

Zinar Bozkurt

  • İsveç hükümeti, Türkiye’ye verdiği sözleri tutarak iadelere devam ediyor. 26 yaşındaki Kürt mülteci Zinar Bozkurt, Türkiye’ye gönderilmek üzere dün gözaltına alındı. 

 

Kürt mülteci Zinar Bozkurt, 2016’da İsveç’e siyasi iltica başvurusunda bulundu. Bozkurt, HDP’li olduğu için zulüm gördüğü Türkiye’den kaçarak İsveç’e sığındı. Burada Türkiye karşıtı gösterilere katıldığı için 2018’de İsveç İstihbarat Servisi (SÄPO) Bozkurt’a “HDP’ye neden sempati duyduğunu” sordu. İki yıl sonra ise Bozkurt’un İsveç için ‘güvenlik tehdidi’ oluşturduğuna karar verildi. 

Dün gözaltına alındı

Göteborg’ta yaşayan 26 yaşındaki Kürt mülteci Bozkurt dün ise Türkiye’ye gönderilmek üzere gözaltına alındı. Bozkurt, gözaltı merkezine götürülürken İsveç’te yayımlanan Dagens ETC isimli gazeteye “sınır dışı ediliyorum” dedi. 

Türkiye’nin listesinde mi?

Bozkurt, Türkiye’nin NATO’ya giriş onayına karşılık İsveç’ten sınır dışı edilmesini talep ettiği 30’a yakın isimden oluşan ilk listede yer almıyordu, ancak mültecinin daha sonra güncellenen genişletilmiş listede olup olmadığı belli değil. 

Zamanlama dikkat çekti

Kürt mültecinin iade edilmek üzere gözaltına alınmasının zamanlaması da dikkat çekti. Zira ay sonunda İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında üçlü bir görüşme yapılması bekleniyor. Ayrıca İsveç’teki genel seçimlere de 1 aydan az bir zaman kalmış durumda. Başbakan Magdalena Andersson’ın Sosyal Demokrat Partisi ise anketlerde pek iyi durumda görünmüyor. 

Andersson: İadeler sürecek

Zira Andersson hükümetinin NATO’ya girebilmek için Erdoğan’ın şantajlarına boyun eğmesi ülkede sert tepkilere yol açmıştı. Muhalefet hükümetin istifası istemişti. Ancak buna rağmen Başbakan Andersson 16 Ağustos’taki açıklamasında NATO üyeliğine halen onay vermeyen Türkiye’ye ılımlı mesajlar vermeye devam ederek “Anlaşmaya uyacağız ve Türkiye’ye iadeleri sürdüreceğiz” demişti.  STOCKHOLM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.