Anmalar devam ediyor

Diaspora Haberleri —

19 Temmuz 2020 Pazar - 23:00

Almanya’nın Frankfurt, Giessen, İsviçre’nin Lozan, Danimarka’nın Kopenhag ve Avusturya’nın Viyana kentlerinde 14 Temmuz büyük ölüm orucu şehitleri, Suruç katliamında yaşamını yitiren 33 düş yolcusu ile HBDH savaşçısı Sinan Güneş anıldı.

FRANFURT

Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde AGİF, düş yolcularını anma etkinliği düzenledi.

Suruç şehitleri şahsında özgürlük ve devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anmada Almanca ve Türkçe konuşmalar yapıldı.

Sinevizyon gösterimi ile devam eden anmada düş yolcularından Cebrail Günebakan’ın dayısı ise yeğeninin mücadelesi ve devrimci kişiliğini anlattı.

SGDF ile yapılan video konferans ardından anma müzisyen Emrah’ın müzik dinletisi ile sona erdi.

GIESSEN

DKTM’de düzenlenen 14 Temmuz anma etkinliğinde DKTM Eşbaşkanı ve şehit aileleri adına konuşmalar yapıldı.Kürt kazanımlarının direnişler ile bugüne geldiğine vurgu yapılan konuşmalarda son süreçteki işgalci Türk devletinin saldırılarına sessiz kalınmaması ve etkinliklere güçlü katılım çağrısı da yapıldı.

LOZAN

14 Temmuz direnişçileri ile HBDH savaşçısı Sinan Güneş için DKTM'de düzenlenen anmaya Kürdistanlılar ve MLKP taraftarlarının yanı sıra birçok devrimci kurum temsilcisi katıldı.

Sinan Güneş, Suruç katliamı ve dörtler anısına hazırlanan sinevizyon gösterimlerinin ardından MLKP, CDK, DKP Birlik ve İHDD İsviçre adına yapılan konuşmalarda şehitlerin yaşamı ve mücadelelerinden kesitler anlatılarak birleşik devrimci mücadelenin gerekliliğine vurgu yapıldı.

Etkinlik, "Devrim şehitleri ölümsüzdür", "Şehid Namirin" sloganlarıyla son buldu

KOPENHAG

Sêvê Kadın Meclisi’nin organize ettiği etkinlikte 14 Temmuz şehitleri anıldı. Yapılan konuşmalar ardından 14 Temmuz filminin gösterildi, etkinlik sloganlarla sona erdi.

VİYANA

DKTM’de organize edilen anma saygı duruşu ile başladı. 14 Temmuz direnişçileri anısına sinevizyon gösterimi ardından siyasetçi Kemal Aktaş bir konuşma yaparak, tutsakların yaşadıklarını anlattı.

Anma sloganlar eşliğinde sona erdi. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.