Aşırı sağ protestolardan nemalanmaya çalışıyor

Dünya Haberleri —

  • Fransa’da Afrika kökenli bir çocuğun polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar Fransa’yı karıştırdı. Ülkede aşırı sağ protestolar üzerinden bir “iç savaş” retoriği geliştirmeye çalışıyor. 

 

Fransız aşırı sağcı yazar Laurent Obertone’un “Guerilla” adlı romanında Frans’da bir iç savaş senaryosu işlenir. Obertone’un iç savaşı Paris’in kuzeyinde bir polis memurunun Kuzey Afrikalı bir grubu öldürmesiyle başlar. 

İlginçtir ki Nahel’in öldürülmesinin ardından yaşanan protesto gösterileri hakkında açıklama yapan iki polis sendikası polisin bir savaşta olduğunu ifade etti. Bu açıklama Fransız solu tarafından hemen şiddeli bir şekilde eleştirildi. 

İç savaş söylemi tepki görüyor

İç savaş söylemi protestolar süresince özellikle aşırı sağ politikacılar tarafından birçok kez dillendirildi. Daha önce gazetecilik yapan ve geçtiğimiz yıllarda politikaya atılan Eric Zemmour olayları “bir iç savaşın sancıları” olarak değerlendirdi. 

Fransız medyasında ve sanal medyada birçok aşırı sağcı politikacı benzer mesajları veriyor. 

Aşırı sağcı politikacı Marine Le Pen, ülkede olaylara karşı olağanüstü hal ilan edilmesini talep ederken, Le Pen’in yeğeni Marion Marechal de “bunu ifade etmek zor ama bir iç savaş durumundayız” ifadelerini kullandı. 

Fransız solu ise kullanılan bu dili şiddetle eleştiriyor. Solcu politikacı Jean-Luc Melenchon polis sendikalarının kullandığı dil konusunda bir açıklama yaparak sendikalara “çenenizi kapayın” diyerek sert bir mesaj yolladı. Melenchon’a göre bu tür açıklamalar cinayetle sonuçlanan davranışları cesaretlendirmekte. 

Protestoların bilançosu ağır

İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre Paris, Lyon, Marsilya, Toulouse ve Strasbourg başta olmak üzere birçok şehri etkileyen protesto eylemleri sırasında 2 bin 120 gösterici gözaltına alındı. Olaylarda 234 kamu binası hedef alındı ve bin 350 araç ateşe verildi. 

Protestoların şiddeti diniyor

Ülke genelinde Cumartesi gecesi yine Paris ve Marsilya’nın birçok noktasında protesto eylemleri vardı. Ancak İçişleri Bakanlığına göre protestolar yavaşlama eğilimine girmiş durumda. 

Gece boyunca 719 kişi polis tarafından gözaltına alınırken Paris, Marsilya ve Lyon’da olaylara müdahale için 45 binden fazla polis görev yaptı. 

Nahel M. toprağa verildi

Fransa’da protestoların kıvılcımını ateşleyen olayda polis tarafından öldürülen 17 yaşındaki Nahel M, düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen cenaze töreninde Nahel için Ibn Badis Camiisinde cenaze naması kılındı. Cenazenin Mont-Valerien Mezarlığına götürüldüğü sırada birçok kişi “Nahel için Adalet” sloganlarını attı.   PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.