Avusturya’da aşı artık zorunlu

Dünya Haberleri —

19 Kasım 2021 Cuma - 16:40

Avusturya Covid-19

Avusturya Covid-19

  • Avusturya’da artan korona vakaları nedeniyle 20 gün süresince ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Şubat ayından itibaren de herkese aşı zorunluluğu getirildi.

Bu şekilde Avusturya, sokağa çıkma yasağına geri dönen ve korona aşısını da zorunlu hale getiren ilk Avrupa ülkesi olacak. Viyana bu haftanın başlarında aşısızlara kısıtlamalar getirmişti ancak yetkililer şimdi bunun enfeksiyon oranını düşürmek için yeterli olmadığına inanıyor ve pazartesi gününden itibaren tüm ülkeyi sıkı bir karantina altına alıyor. Restoranlar, barlar ve gerekli olmayan tüm dükkanlar kapatılacak. Sınıf öğretimi askıya alınacak ve okullar uzaktan eğitime geri dönecek. 
Başbakan Alexander Schallenberg cuma günü düzenlediği basın toplantısında, sokağa çıkma yasağının en fazla 20 gün süreceğini söyledi.

Aşısızlara para cezası
1 Şubat’tan itibaren aşılamanın da zorunlu hale geleceğini sözlerine ekleyen Schallenberg, kabul etmeyenleri para cezalarının beklediğini duyurdu. 
Avusturya, şu anda Avrupa’daki en ciddi vaka artışı ile karşı karşıya. Cuma günü 15 bin 145 yeni vaka kaydedildi ve 7 günlük insidans 100 bin kişi başına 989’a yükseldi.

Tam aşılanma oranı yüzde 65
Bu durumun en önemli sebebi olarak ülkedeki aşı karşıtı hareketin büyüklüğü gösteriliyor. Avusturyalıların sadece yüzde 65’i tam aşılanmış durumda.
Avusturya’da bu hafta kısıtlamaları protesto etmek için binlerce kişi sokaklara dökülmüştü. Hafta sonu da başkent Viyana’da büyük bir miting planlanıyor. VİYANA
 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.