Aynı gün Mexmûr bombalandı

6 Haziran 2021 Pazar - 17:45

  • KDP’nin Metîna’ya güç yığıraka gerillayı çatışmala zorladığı gün, Türk devleti de Mexmûr Mülteci Kampı’nı SİHA ile bombaladı.

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Haziran'da katıldığı bir televizyon programında "Mahmur, Kandil’in adeta kuluçka yuvasıdır. Bu kuluçka yuvası şehir merkezinde palazlanıyor. Eğer bunun üzerine biz gitmeyecek olursak, bu kuluçka yuvası üretmeye devam edecektir” açıklaması yapmıştı. Bu açıklamanın ardından önceki gün tam da KDP’nin savaşa ortak olmaya başladığı saatlerde Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), Mexmûr Mülteci Kampı’nı bombaladı. SİHA’nın, Hewlêr’deki Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) üssünden kalktığı öğrenildi. BM’de görevli kaynak, benzer saldırıların devam edeceğine dair bilgi verdi. 

Hewlêr’e yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunup Musul vilayetine bağlı olan Mexmûr Kampı, 17 Temmuz 2019’dan beri ambargo altında. Kampta, 1993-1995 yılları arasında köy yakmaları, boşaltmaları ile koruculuk dayatmaları üzerine Şırnak ve Hakkari gibi sınır kentlerinden göç etmek zorunda kalanlar kampta yaşıyor. Bir yandan ambargo uygulanan kamp yine birçok kez Türkiye tarafından hava saldırıları düzenlendi. 15 Nisan 2020’de yapılan bombardımanda 3 kadın şehit düşmüş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Sonrasında da birçok kez kamp bombalandı, siviller şehit oldu.

Erdoğan’ın sık sık hedef aldığı kamp, yıllardır ambargo altındadır. Kamp resmi olarak BM’nin bünyesinde olsa da onca saldırı ve ambargoya rağmen şimdiye kadar hiçbir girişimde bulunmadı. 

Halk protesto etti

İşgalci Türk devletinin bugün gerçekleştirdiği hava saldırısını protesto eden kamp sakinleri, sokaklara döküldü. Şehit Aileleri Derneği binası önünde toplanan eylemciler, buradan Irak ordusunun Mexmûr ilçesindeki kontrol noktasına yürüdü. Yürüyüşte 'Bê Serok Jiyan nabe' ve 'Yaşasın Mexmûr Direnişi' gibi sloganlar atıldı.

Saygı duruşunun ardından bir açıklama okundu. Burada Mexmûr Halk Meclisi Eşbaşkanı Hacı Kaçan, Birleşmiş Milletler, Irak Merkezi Hükümeti ve KDP’nin Türk devleti ile yaptığı iş birliğine vurgu yaptı. Kaçan, saldırıyı kınadı. Kaçan, "28 yıllık sürgün döneminde Türk devleti, müttefiki KDP ve NATO güçlerinin desteğiyle onlarca kez özgür halkımıza saldırdı" dedi.

Kaçan, şunları söyledi: “Türk devletinin imha ve inkar politikası nedeniyle atalarımızın topraklarından ayrılmak zorunda kaldık. İlk günden bugüne şehitlerimizin anneleri ve Önder Apo'nun takipçileri olarak hiçbir zaman geri adım atmadık ve asla geri adım atmayacağız. Düşmanı yenene kadar direnişimiz zafere kadar devam edecektir. Tüm saldırılara rağmen halkımızın buradaki tavrı, işgalcilere ve saldırılara karşı mücadeleye devam edeceklerini gösteriyor."

Açıklamanın ardından kamp halkı adına bir heyet, Irak askeri güçleriyle bir araya geldi. Mexmûr heyeti, görüşmede Irak güçlerini Türk devletinin saldırılarına karşı tavır almaya çağırdı.

ABD endişesini bildirdi

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile 14 Haziran’da yapacağı görüşme öncesi Türkiye’yi ziyaret eden Büyükelçi Linda Thomas-Greenfield, Mexmûr’a saldırı hakkında açıklama yaptı. Linda Thomas-Greenfield, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: “Dün Türk yetkililere Mexmûr Mülteci Kampındaki sivilleri hedef alacak herhangi bir saldırının uluslararası ve insancıl hukukun ihlali olacağını açıkça belirttim. Bugün kampın yakınındaki patlamadan derin endişe duyuyorum ve tüm tarafları mültecilerin haklarına saygı duymaya çağırıyorum.”

Irak Cumhurbaşkanı kınadı

Irak Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da Irak'ın egemenliğinin ihlalinin önlenmesinin, iyi komşuluk ilkesinin ve uluslararası norm ve sözleşmelerin ihlali olan bölge ve Musul'da bulunan Türk ordusunun çekilmesi istendi. Mexmûr’a SİHA saldırısına da dikkat çekilen açıklamada, son saldırının, mülteciler de dâhil olmak üzere vatandaşların hayatlarını tehlikeye atan "tehlikeli bir tırmanış olduğu, uluslararası hukuka bağdaşmadığı" kaydedildi. Açıklamada, komşu Türkiye ile ortak çıkarlar temelinde ilişkilerin güçlendirilmesi, sınır ve güvenlik sorunlarının iş birliği ve koordinasyon yoluyla çözülmesi, tek taraflı uygulamaların reddedilmesi ve Irak'ın egemenliğine saygı gösterilmesi gerekliliğine işaret edildi.

 

DTK, TJA ve DBP: Soykırımın devamıdır

DTK, TJA ve DBP, Mexmûr saldırısını, Kürt halkına karşı yürütülen soykırım politikasının devamı olduğunu belirterek, kınadı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), ortak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Sivil Kürt vatandaşlarının yaşadığı Mexmûr kampındaki okula yakın yerin bombalanması, ‘çocuk da olsa, kadın da olsa gereken yapılacaktır’ sözünün tezahürünü göstermiştir” denildi.  

Erdoğan’ın 1 Haziran’daki açıklamalarından sonra kampın yeniden hedef alındığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Hemen arkasından sivillere karşı yapılan bu saldırının, bizzat Erdoğan tarafından planlandığını göstermektedir. Tıpkı Roboskî’de olduğu gibi bugün de Mexmûr’a yapılan saldırılar Kürt halkına karşı yürütülen bir soykırım politikasının devamıdır. Başta bu saldırı emrini veren ve uygulayanlar olmak üzere bu saldırıdan haberi olup onaylayan tüm devletlerin de bu suça ortak olduklarını ve yargılanmaları gerektiğini belirtiyoruz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.