Barolar engellendi

11 Ekim 2020 Pazar - 15:21

  • İçişleri Bakanlığı genelgesiyle ertelenmesi dayatılan barolardan bazıları hafta sonu genel kurullarını yapmak istedi, Türk güçleri engelleyerek izin vermedi.

 

Amed Barosu’nun 47. Olağan Genel Kurulu’nun düzenlenmesi kararlaştırılanüyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’ne gelen avukatlar, içeri alınmadı. Bunun üzerine Baro Başkanı Cihan Aydın ve toplanan çok sayıda avukat, kongre merkezi önünde açıklama yaptı. 80 baronun seçimlerinin hukuk dışı bir kararla ertelenmesine tepki gösteren Baro Başkanı Aydın, devlet kurumlarının ve yargının da dahil olduğu adaletsizliklerin günlük yaşamın bir parçası haline geldiğini söyledi. Açıklamanın ardından avukatlar, Kültür ve Kongre Merkezi’nden Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’na kadar sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. Polis, avukatların cübbeleriyle yürümelerini de engelledi. 

Ankara Barosu’nun 66. Genel Kurulu’nun yapılacağı Bilkent önünden seslenen Baro Başkanı Erinç Sağkan, “Bizler dönemin iktidarına değil, iktidarını tahakküme çeviren her döneme karşıyız. Karşı olmaya da devam edeceğiz” dedi. İki TOMA ve çevik kuvvet polisleri tarafından Bilkent’e girişleri engellenen avukatlar, polis engellini tutanak altına aldı.  

İstanbul Barosu’nun, Haliç Kongre Merkezi’nde yapmayı planladığı Genel Kurulu, İçişleri Bakanlığı’nın koronovirüsü (Kovid-19) salgınını nedeniyle aldığı kısıtlama kararı gerekçesiyle polis tarafından engellendi. Eski Beyoğlu Belediyesi önünde bir araya gelen avukatlar, Haliç Kongre Merkezine kadar yürüyüş düzenledi. Hukuk örgütleri, iptali protesto etmek için Taksim’de bulunan baro binası önünde açıklama yapmak istedi, ancak polis tarafından engellendi.  Baro’nun önü gözaltı araçları ve çevik kuvvet ekipleriyle kapatıldı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.