Başak Demirtaş’a hapis cezası

11 Kasım 2021 Perşembe - 17:43

Başak Demirtaş

Başak Demirtaş

  • Başak Demirtaş’a gerçeğe aykırı sağlık raporu aldığı iddiasıyla hakkında açılan davada, raporu düzenleyen Dr. R. B.’yle birlikte 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) rehin tutulan eski Eşbaşkanı Selahattin Demiraş’ın eşi Başak Demirtaş hakkında gerçeğe aykırı bir sağlık raporu aldığı iddiasıyla 3 Mart 2018’de açılan davada karar çıktı. Başak Demirtaş’ın raporu düzenleyen Dr. R.B.’yle birlikte Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.Dava sonucun da kararını açıklayan mahkeme, Demirtaş ve raporu düzenleyen doktor R.B.’ye 2 yıl 6’şar ay hapis cezası verdi. 

Mahkemenin verdiği bu cezaya ilişkin yazılı açıklama yapan Başak Demirtaş’ın avukatları, söz konusu dönemde ağır sağlık sorunları yaşayan Başak Demirtaş’ın karnındaki bebeğini yitirmesi ve buna bağlı sağlık sorunları nedeniyle 4, 12, 16, 23, 25, 28, 30 Kasım 2015 ile 7 ve 9 Aralık 2015 tarihlerinde hastanede muayene edilip, tedavi gördüğü, bu tarihlerin ikisinde de operasyon geçirdiği bilgilerini paylaştı.

Tedavisinin uzun süreceğinin anlaşılması üzerine Başak Demirtaş’ın yerine bir başka öğretmen görevlendirilmesi ve böylece öğrencilerinin mağdur olmamasının sağlanması için 2015-2016 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında kendi isteğiyle ücretsiz izne ayrıldığı belirtilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Başak Demirtaş, sağlık sorunları devam ediyorken 11 Aralık 2015 tarihinde Diyarbakır Kayapınar Aile Sağlık Merkezine giderek muayene olmuş, hakkında beş günlük sağlık raporu düzenlenmiştir. Ancak kendisine verilen ve onun tarafından da görev yaptığı okula sunulan rapor nüshasında, raporun düzenlenme tarihi hatalı bir şekilde, 14 Aralık 2015 olarak yazılmıştır. 

Mahkemeye gönderilmedi

 Bu hatanın ortaya çıkması için Aile Sağlık Merkezi’nin poliklinik kayıt defterinin incelenmesi yeterlidir. Nitekim, mahkeme dosyasında bulunan poliklinik kayıt defterinin fotokopisinde, Başak Demirtaş’ın 11 Aralık 2015’te muayene olup rapor aldığı sabittir. Bu açık gerçeğin teyit edilmesi için mahkeme, poliklinik defterinin aslının getirilerek incelenmesi yönünde karar vermiş, ancak poliklinik kayıt defterinin aslı mahkemeye gönderilmemiştir. Bu yetmezmiş gibi mahkeme de gerçek tarihin yazılı olduğu kayıt defterinin aslını görmeden karar vermiştir.

Kolektif cezalandırma anlayışı

 Gerçekler ortadayken Başak Demirtaş’a böyle bir yargılama sonucunda ceza verilmesi açık bir hukuksuzluk, büyük bir haksızlıktır. Kararın, Başak Demirtaş’ın gündeme geldiği ve hedef alındığı bugünlerde çıkması tesadüf değildir, kolektif bir cezalandırma anlayışını içeren anlayışın ürünüdür. Tüm bu duruma rağmen hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Kararın, Bölge Adliye Mahkemesinde bozulacağı ve adaletin yerini bulacağı yönündeki inancımızı koruyoruz.” AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.