Basel’de Kürdistanlı adayların zaferi

Diaspora Haberleri —

27 Ekim 2020 Salı - 16:20

  • İsviçre’nin Basel Kantonun’da yapılan seçimlerde 2025 yılına kadar görev yapacak 100 kanton meclis üyesi ile 7 kişilik kanton yönetimi belirlendi. Seçimlerden Kürdistanlı adaylar da zaferle çıktı.

 

ALİ ÖZŞERİK-BASEL

Basel’de yapılan seçimlerde önümüzdeki 5 yıl için 100 meclis üyesi ve7 Kanton yönetimi belirlendi. Kanton Meclisi seçimlerine katılan adaylardan Sosyal Demokrat Partisi(SP)’den Kürdistanlı Edibe Gölgeli, Mehmet Sığırcı, Mahir Kabakçı, Şemsettin Yılmaz ve Türkiyeli Seyit Erdoğan ve Yeşil Liberaller’den Bülent Pekerman meclise girmeyi başardı.

Seçimlerde katılım yüzde ellinin altında kalırken, geçen seçimlere göre SP kısmen oy kaybetti, Yeşiller ise mecliste 4 sandalye daha arttırdı. 

Halkımızın sesi olacağız

Seçimler sonrası kazanan adaylar,“tüm seçmenlere teşekkür ediyoruz. Güvenlerini boşa çıkartmayacağız“ açıklamasını yaptı. Seçilen tek göçmen kadın olduğunu belirten Edibe Gölgeli (SP), “Göçmen kökenliler ve özellikle kadınların oylarıyla seçildiğimin farkındayım. Bu hem gurur verici hem de yalnız olmamdan dolayı zorlu bir süreç olacak“ dedi. Gölgeli, halkın desteğine layık olmaya çalışacağını söyledi.

“Parti olarak oylarımızı ve sandalye sayımızı arttırdık“ diyen Bülent Pekerman (Yeşil Liberal) ise “Bundan sonra seçmelerimize verdiğimiz sözler için çalışmalar yürüteceğiz“ ifadelerini kullandı.

Seyit Erdoğan da (SP),“Ben insan odaklı politikalar yürütüyorum“ diyerek, seçilmesinde emeği geçen bütün kesimlere teşekkür etti. Şemsettin Yılmaz (SP),“Bu uzun bir maraton, seçilmeyen arkadaşlarımız umutlarını yitirmemelidir” diye belirtti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.