Bastıran yağışlar, alınmayan önlemler can aldı

.

.

  • Fırtına, sağanak ve kar yağışının etkili olduğu kentlerde yaşamını yitirenlerin sayısı 9’a çıktı, 11 kişinin dün öğle saatleri itibarıyla halen kayıp olduğu açıklandı. 
  • Yağışın su taşkınlarına neden olduğu Amed ve Êlih’te önceki gün iki kişi yaşamını yitirdi. Êlih’te önceki gün sel sularına kapılan anne ve üç çocuğunun cansız bedenlerine ulaşıldı.

Sağanak yağışın su taşkınlarına neden olduğu Amed ve Êlih’te 6 kişi kişi yaşamını yitirdi. 

Amed’de önceki gece etkili olan sağanak yağışlar sonucu Pasur (Kulp), Hezro (Hazro), Farqin (Silvan), Bismil, Licê ilçelerine bağlı kırsal mahallelerde dere yatakları taştı. Dere yataklarının yakınında ev ve ahırları su bastı. Birçok yurttaş yaşanan taşkınlardan etkilendi. Bir kişi yaşamını yitirdi. 

 Yağışın etkisine giren Farqîn’e bağlı Fêra Mahallesi’nde, derenin taşmasına neden oldu. Çemê Xiyaz Bega ve Çemê Delê’den gelen suların Fêra’da buluşmasıyla oluşan taşkın, maddi hasar oluşturdu. Taşkın, dinamo, bahçe hortumlarını, kışlık çalılıkları ve birçok meyve ve sebze bahçesini, kışın kullanmak üzere koni halinde istiflenen samanı su altında bıraktı. Yine mahallede yer alan iki köprüden biri de ciddi hasar aldı.

Yağış, Licê’nin Çemê Elika Mahallesi’nde de köprüleri su altında bıraktı, dev göletlerin oluşmasına neden oldu. Alçak alanlarda oluşan göletler, köyü bir yarım ada gibi sardı. Köy yolunu yutan dev gölet nedeniyle köyün dışarıyla ulaşım irtibatı kesildi. Köye yakın, Xrawa köyünde de benzer görüntüler yaşandı.

Êlih’te önceki akşam saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayıp gece saatlerinde sağanak haline dönüşen yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Kente merkezinde Hürriyet, Gültepe, Fatih, Belde, Şafak, Karşıyaka, Kültür, Çamlıtepe ve Seyitler mahallelerinde cadde ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Birçok ev ve iş yerlerini su basarken bazı araç sürücüleri de yollarda mahsur kaldı. Yağış nedeniyle Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin de giriş katını da su bastı.