Batman'da siyasi soykırım

31 Mayıs 2022 Salı - 16:47

Batman siyasi soykırım operasyonu

Batman siyasi soykırım operasyonu

  • Batman’da siyasi soykırımı operasyonları kapsamında ev baskınları yapıldı; 15 kadın gözaltına alındı. 

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada kent merkezi ve ilçelerinde dün sabah yapılan ev baskınlarında aralarında siyasetçi ve aktivistlerin de olduğu 15 kadın gözaltına alındı. Ev baskını sırasında polislerin kapıları kırarak içeri girdiği ve arama esnasında evdeki eşyaları dağıttığı belirtildi. 

“Örgüt üyesi” olma suçlamasıyla gözaltına alınan kadınların isimleri şöyle: Yerine kayyum atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz, Bekirhan Belediye Eşbaşkanı Gülistan Sönük, Kozluk Belediye Eşbaşkanı Nazime Avcı, HDP Batman eski İl Eşbaşkanı Fatma Ablay, HDP İl Genel Meclisi üyesi Semra Güneş, Batman Belediyesi Meclis üyesi Sebahat Acar, HDP Merkez İlçe Eşbaşkanı Gurbet Doğan, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri Gurbet Bozyiğit, Halide Keser, Gülnur Deli, Zeynep Oduncu, Ruken Zeryam Işık, Şükran Çelebi, Nuran Altan ve Kürt sanatçı Sevda Adırbeli.

Gözaltına alınan 15 kadın, Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.  
 HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Ümit Dede, 15 kadının gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Siyasi iktidarın, vesayeti altında bulunan yargı mensupları eliyle geliştirdiği ve hukukun üstünlüğü ilkesinin ayaklar altına alındığı bu uygulamalarla demokratik siyasetin tasfiye edilmesinin amaçlandığına işaret edilen açıklamada, “Siyasi iktidarın özellikle 2015 yılından itibaren şiddete dayalı geliştirdiği militarist siyaset tarzıyla yaratmaya çalıştığı korku iklimine karşı direnen ve ilkeli ve cesur duruşuyla en etkin muhalefet gücü olan partimize, yöneticilerimize, seçilmişlerimize ve özellikle demokratik siyasetin en güçlü yürütücüsü olan kadınlara dönük geliştirilen bu saldırıların iktidarın yaşadığı büyük korkunun yansıması olduğu aşikardır” denildi. 

Militarist politikalarıyla demokrasi için en büyük tehdit haline gelen AKP-MHP ittifakının bu hukuk tanımaz politikalarıyla ömrünü uzatamayacağın vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Tüm baskı politikalarına rağmen büyük bir inançla, cesaretle, emekle büyüttüğümüz demokrasi ve özgürlük mücadelemizin önüne geçemiyorlar, geçemeyecekler. Umudumuzu büyütmeye, kadınların öncülüğünde ‘yeni yaşamı’ ilmik ilmik örmeye devam edeceğiz.” BATMAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.