Bayrama susuz girdiler

30 Temmuz 2020 Perşembe - 16:28

  • DEDAŞ’ın 14 Mayıs’tan bu yana elektriğini kestiği yüzü aşkın mahalle bayrama susuz ve elektriksiz giriyor.

Dicle Elektrik ve Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) "borç" iddiasıyla 14 Mayıs'tan bu yana Mardin'in Derik, Kızıltepe ve Artuklu ilçelerine bağlı 100’den fazla mahallede elektrikleri kesti. Elektrikle beraber suların da gelmediği mahallelere dair DEDAŞ, “Borç nedeniyle enerji veremiyoruz” açıklaması yaparken, yurttaşlar ise Kurban Bayramı’na elektrik ve su olmadan girecek. 

Hava sıcaklığının 48 dereceye vardığı mahallelere günde bir saat elektrik verilirken, günün geri kalanında ise yurttaşlar elektriksiz bir şekilde gündelik işlerini halletmeye çalışıyor.

Merkez Artuklu ilçesine bağlı Gundikê Mele Mahallesi’nde yaşayan Fehime Doğan, elektrik kesintisinden dolayı suyun da akmadığını belirterek, “Aylardır perişan olduk. Bahçemiz kurudu, hayvanlarımız kurudu. Bahçeden meyve topladığımızda bile nerde yıkayacağız diye düşünüyoruz artık. Bu sıcak havada çocuklarımız dışarıda perişan oluyor” diye tepki gösterdi.

İlçeye bağlı Gundîke Evdo Mahallesi’nden Celile Çıray ise şunları söyledi: “Bayram geldi ama biz hiçbir hazırlık bile yapamadık. Ne bayram temizliği ne de başka bir şey. Bu işkenceye bir son A artık. Burada hastamız var, yaşlımız var. Tarlalar kuruyor, bahçeler kuruyor. Yeter artık.”  MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.