Bayramı susuz karşıladılar

21 Temmuz 2021 Çarşamba - 18:00

  • İpekyolu’nun Karpuz Alanı Mahallesi’nde, 71 gündür suları kesik olan 8 aile, bayram günü de bidonlarla su taşıdı. 

 

Van’ın İpekyolu ilçesi Karpuz Alanı Mahallesi’nde bulunan Acar sokakta, 71 gündür suları kesik olan 8 aile, bayramı da susuz karşıladı. Aileler, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (VASKİ) sularının akmadığını iletmelerine rağmen henüz sorun çözülmüş değil.  

Kurban Bayramı’na susuz giren aileler, su ihtiyacını komşu mahallelerden yada Erek Dağı’ndan akan doğal su kaynağından karşılıyor. Koronavirüs vakalarının en yaygın göründüğü kentlerden biri olmasına rağmen yaşanan su sorunu salgına davetiye çıkarıyor. 

‘Her gün VASKİ’yi arıyorum’

Sular akmadığı için yıkanmayı bekleyen bulaşıkla dolu tezgahı gösteren Elmas Olfer, yıkanacak elbise ve kıyafetleri komşularına götürüp yıkattıklarını belirtti. Su ihtiyacını farklı yerlerden bidonlarla taşıyarak karşıladıklarını söyleyen Olfer, “Her gün VASKİ’yi arıyorum. Bize dedikleri tek şey ‘Size ekipleri yönlendireceğiz’ oluyor. Su taşıdığımız en yakın nokta 100 metre uzakta. Bayram, misafir geliyor, mağduruz” dedi.  

Sadece bir tanker su 

Her akşam araçlarla Erek Dağı’na giderek bidonlarla su taşımak zorunda kaldıklarını ifade eden Ayfer Olfer, her gün VASKİ’ye gittiklerini ancak yetkililerin kendileriyle görüşmediğini ifade etti. VASKİ iletişim hattını defalarca aramalarına rağmen taleplerinin karşılanmadığını söyleyen Olfer, “Sosyal medya hesapları üzerinden sesimizi duyurmaya çalıştık. Paylaşımlardan sonra bir yetkili belediyeden beni aradı. Bana, ‘Sen neden sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlarda bulunuyorsun’ dedi. Ben de sularımız akmadığı için bu yola başvurduğumu söyledim. Bugün aradılar, bir tanker su göndereceklerini söylediler. Ben de bunun sorunu çözmeyeceğini söyledim” diye konuştu. 

 Mezopotamya Ajansı muhabirleri ailelerle görüştüğü sırada bir yurttaş VASKİ’yi arayarak, yaşadıkları sorunu anlattı. Yetkili, yaşanan sorunlardan haberdar olduklarını, bu durumu müdürlerine ilettiklerini ancak çözüm bulunmadığını kabul etti.  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.