Belediyede okey masası kurmuşlar

Deştadarê Belediyesi kayyum okey masası

Deştadarê Belediyesi kayyum okey masası

  • 8 yıl boyunca Deştadarê Belde Belediyesi’ni yöneten kayyum ve AKP, hiçbir hizmet yapmadığı gibi dört aydır elektrik faturalarını bile ödemediği, üstelik belediye binasında okey masası kurdukları anlaşıldı.

Şîrnex’in Hezex (İdil) ilçesine bağlı 2 bin 150 nüfuslu Deştadarê (Sırtköy) Beldesi sakinleri, yerel seçimlerde oylarını yüzde 53’lük bir oranla Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eşbaşkan Adayları Halime İlçin ve Fahrettin Akman’dan yana kullanarak, 8 yıllık AKP-kayyum yönetimine son verdi. 8 yıldır halkın iradesinin gasp edildiği beldede hizmet adına tek bir adım dahi atılmadı.

Mazbatalarını alan Belediye Eşbaşkanları Halime İlçin ve Fahrettin Akman, bir an önce halka hizmet için çalışmalarına başlatma isteğinde, ancak belediyenin bütçesinin son derece kısıtlı olmasının yanı sıra çalışır durumda bir iş makinası bulunmaması nedeniyle şu an için elleri kolları bağlı. Beldeye bağlı Tilêla, Kovex ve Herbak köylerinin hizmet beklediğini söyleyen eşbaşkanlar, hizmet yapabilmek için bütün belediyelere destek ve dayanışma çağrısında bulundu.  

Hizmet değil, keyif binası

Kayyum ve AKP'nin 8 yıl boyunca beldede hiçbir hizmet yapmadığını dile getiren Eşbaşkanlardan Fahrettin Akman, mahallelere yol dahi yapılmadığını ve bu nedenle insanların yüklerini belde merkezinden evlerine kadar sırtlarında taşıdığını söyledi. MA’dan Zeynep Durgut’a konuşan Akman, AKP’li Abdulkadir Balica’nın belediye hizmet binasını yaşam alanı olarak kullandığını belirterek, “AKP’li başkan belediye binasını kafeye çevirmişti. Binada bulunan bir odada okey masası kurmuştu. Hizmet binası yerine keyif binası yapmışlardı. Biz okey masalarını dağıttık, artık burası hizmet yeri olacak” diye konuştu.

 

Deştadarê eşbaşkanı Fahrettin Akman

 

Bıraktıkları traktör de bozuk

Çalışmaya başlamaları ve projelerini gerçekleştirmeleri için dayanışma ve yardıma ihtiyaçları olduğunu ifade eden Akman, şöyle devam etti: “Bütün belediyelerden dayanışma ve yardım bekliyoruz. Cenaze aracımız yok, damper yok, itfaiye yok. Burada bize bir traktör bırakmışlar o da bozuk.”

Elektrik faturalarını ödememiş

Belediyenin elektrik faturalarının dört aydır ödenmediği ve borcunun faiziyle birlikte 600 bin TL’ye yükseldiğini belirten Eşbaşkan Halime İlçin ise belediye binasına ilk giriş yaptıklarında hizmet ürüten bir yer göremediklerini dile getirdi. İlçin, okey masasını ve kurulan yatakları kaldırttıklarını, oluşturulan bu bölümü kütüphaneye dönüştüreceklerini söyledi. “Gençlerimizin akademik anlamda gelişimini istiyoruz. Buradan Hezex yoluna 3 km, ancak halkımız buradan oraya yürüyerek gidiyor. Biz bunun için ücretsiz servis tutacağız” diyen İlçin, bütçelerinin az olması nedeniyle projelerini hayata geçirmek için destek beklediklerini dile getirdi.

Altyapı ve su sorunu

Eşbaşkan Fahrettin Akman da bütün bu sıkıntılara rağmen burası için güzel projeleri olduğunu vurgulayarak, şunları ekledi: “Gençler için yöresel kıyafet atölyesi açacağız. Bu atölyede belde ve bağlı köylerde toplam 18 kişiye iş imkânı vereceğiz. Burada ciddi bir su sorunu var. Altyapı oluşturup su sorununu kısa bir sürede sona erdireceğiz.” ŞIRNEX

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.