Beluciler okulu bırakıyor

Dünya Haberleri —

Sistan-Belucistan'da bir ilkokul

Sistan-Belucistan'da bir ilkokul

  • İran'da Beluci öğrencilerin okulları bırakma oranı yüzde 60'a ulaştı. Her 100 Beluci öğrenciden ancak 40'ı ortaokul diploması alabiliyor.

İnançsal aidiyetleri sebebi ile İran’da baskı gören Beluciler okulu bırakıyor. İran Meclisi'nde konuşan Çabahar Milletvekili Muin ed-Din Saidi, Sistan ve Belucistan Eyaletindeki her 100 öğrenciden yalnızca 40'ının ortaokul diploması almayı başardığını açıkladı. İran'da okulu bırakanların yaklaşık yüzde 10'u Sistan ve Belucistan Eyaleti'nde bulunuyor. Bu öğrencilerin çoğunluğunu kız öğrenciler oluşturuyor. Öğrencilerin yüzde 60'ının okulu bıraktığına ilişkin istatistik, eğitim-öğretim yılının başlamasından üç ay sonra ortaya çıkıyor, ancak Milli Eğitim Bakanlığı şu ana kadar ülkedeki okulların durumunu iyileştirmek için gerekenleri yapmadı.
İran’da kamu hizmetinin en alt düzeyde yürütüldüğü Çabahar ve Sistan-Belucistan eyaletinde okullara ayrılan fonlar çoğu zaman gecikmeli veriliyor. Kentin parlamentodaki temsilcisi, ILNA haber ajansına verdiği röportajda, Sistan ve Belucistan eyaletindeki okulların temel sorunlarından birinin okul hizmetleri olduğunu söyledi. Belucistan eyaletinde eğitim alanında köylere öncelik verilmesiyle ilgili fonların çoğu zaman sağlanmadığını da sözlerine ekledi.
Muin ed-Din Saidi, Sistan ve Belucistan Eyaleti'nin Kasrqand şehrinde öğrencilerin kötü hizmetlerden dolayı zaman zaman kazalara maruz kaldıklarını ve bunun da üzüntü verici olduğunu belirtti.

23 bin sınıf öğretmensiz
İran Parlamentosu Eğitim Komitesi'nin istatistiklerine göre 23 bin sınıf öğretmensiz, ayrıca Sistan ve Belucistan Eyaleti'nde yaklaşık 14 bin 500 öğretmen açığı raporlarla belgelendi.
Geçen kasım ayında İran Parlamentosu Eğitim Komisyonu üyesi Muhammed Vahidi, "Roydad 24" internet sitesine verdiği röportajda İran'da öğretmeni olmayan 100.000 derslik bulunduğunu duyurdu.
İlam şehrinin Meclis temsilcisi daha önce eyaletteki 506 okulda öğretmen sıkıntısı yaşandığını bildirmişti.

Devrim Muhafızları okullarda
Eğitim Bakanlığı ile koordineli olarak bazı Devrim Muhafızları yetkililerinin okullarda bulunması da çocukların ve gençleri okulu bırakmasında etkili olduğu, gençlerin kendilerin baskı altında hissettikleri için okula gitmemeyi tercih ettikleri haberleri yerel medyaya yansıdı. Hal-Wash Haber Ajansı tarafından hazırlanan bir raporda, Devrim Muhafızları liderlerinin Zahedan'ın Beluç kentinin Kurin bölgesindeki bir dizi okulda konumlandığı bildirildi.
Tahran'dan gelen çok sayıda Devrim Muhafızı yakın tarihte Belucistan’ın Zahedan şehrinde Rukayye Kız ve el-Tevhid Erkek Okullarını ziyaret etmişti. TAHRAN

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.