Berlin'in bile sabrı taştı!

Dünya Haberleri —

20 Kasım 2020 Cuma - 15:38

  • Türkiye’ye karşı koruyucu kalkan rolü üstelenen Almanya, “Berlin'in Ankara'ya karşı sabrı tükendi” diyerek 10 Aralık’ta Türkiye’ye yönelik yaptırımların gündemde olacağını açıkladı.

 

Türkiye’ye yönelik yaptırımları sürekli dillendiren, fakat şimdiye kadar herhangi bir pratik adım atmayan AB ülkeleri, bir kez daha yaptırımları gündeme taşıdı.

Türkiye’ye karşı şimdiye kadar oldukça pozitif bir siyaset yürüten Almanya Başbakanı Angela Merkel, 10 Aralık'taki Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde Türkiye'ye yönelik olası yaptırımları gündeme alacaklarını söyledi.

10 Aralık tarihine kadar gelişmelere bakacaklarını ve ona göre karar alacaklarını belirten Merkel, “Şu an işler bizim istediğimiz gibi gitmiyor” diye konuştu.

Sabrımız tükendi

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass ise konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede “Berlin’in Ankara’ya  karşı sabrının tükendiğini” dile getirerek, 10 Kasım’da Türkiye’ye yönelik olası yaptırımların masada olacağını belirtti. Türkiye’yi bir kez daha “Akdeniz’deki provokasyonları durdurmaya” çağıran Maas,  “Aralık ayında ne yönde karar alacağımıza Türkiye karar verecek. 10 Aralık’a kadar Türkiye'den olumlu sinyaller gelmezse ve Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyareti gibi ek provokasyonlar yaşanırsa o zaman kesinlikle durum değişecek” diye konuştu.

Borrell: Dönüm noktasındayız

AB Dışilişkiler Temsilcisi Borrell de 10 Aralık zirvesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye ile ilişkilerin bundan sonraki gidişatına 10 Aralık’ta karar verileceğini söyledi. AB Dışişleri Bakanları toplantısı ardından “Zaman doluyor, Türkiye ile ilişkilerimizde dönüm noktasına doğru yaklaşıyoruz" diye konuşan Borrell, Türkiye’nin tansiyonu sürekli yükselten adımlar attığını vurguladı. Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son olarak kapalı Maraş ziyaretinin “AB-Türkiye” ayrılığını derinleştirdiğini söyleyen Borrell, 10 Aralık’ta yaptırımların masada olacağı sinyalini verdi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.