Bêzar şehitleri anıldı

Bêzar şehitleri

Bêzar şehitleri

  • Bêzar Dağı'nda 28 yıl önce havadan yapılan bombardımanla katledilen çoğunluğu dershane öğrencisi 28 genç mezarları başında anıldı. 

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi Bêzar Dağı'nda 17 Mayıs 1994'te havadan yapılan bombardıman sonucu katledilen 28 genç anıldı. Anma, Adıyaman Kayapınar Mezarlığında bulunan 28 gencin ismi ve “Biz yaşamı uğruna ölecek kadar seviyoruz” yazılı temsili mezarın başında yapıldı. Anmaya, gençlerin ailelerinin yanı sıra Medeniyetlerin Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Aileler ile Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA DER) ve HDP Adıyaman İl ve İlçe örgütleri temsilcileri katıldı. Saygı duruşunun ardından yapılan konuşmalarda, unutulmayacakları ve anılarına bağlı kalınacağı mesajı verildi. Anma, mezarlara bırakılan karanfillerle son buldu. 

Malatya, Adıyaman ve ilçelerinden 22 dershane öğrencisi, 16 Mayıs 1994'te PKK’ye katılmak için Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi yolu üzerinde bulunan Bêzar Dağı'na doğru yol aldı. Geceyi dağda geçirdikleri günün sabahında askerlerce çembere alındılar. Hemen ardından bulundukları nokta Kobra helikopterleri tarafından kimyasal silahlarla bombalandı ve 22 genç ile 6 PKK’li katledildi. Gençlerin cenazeleri, askerler tarafından ayak bileklerinden katır ve atlara bağlandı, dağdan sürüklenerek indirildi. Karakol bahçesinde bekletilen cenazelerden 11'i aileleri tarafından teşhis edilerek alındı. Kalan 17 cenaze ise askerler tarafından Adıyaman merkezde bulunan Karapınar Mezarlığında açılan çukura atılarak, üstü örtüldü. Toplu mezar, üzerinde 28 gencin adı ve “Biz yaşamı uğruna ölecek kadar seviyoruz” yazısıyla Adıyaman halkı için adeta bir anıt niteliğinde. Her bayram ve yıl dönümlerinde ziyaret ediliyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.