Biden hızlı başladı

Dünya Haberleri —

21 Ocak 2021 Perşembe - 16:32

  • ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'a gelir gelmez, Trump'ın temel politikalarını değiştirecek 15 başkanlık kararnamesi imzaladı. Bunlar arasında Meksika sınırına duvar inşasından vazgeçilmesi, ABD'nin Dünya Sağlık Örgütü üyeliğini sürdürmesi ve BM İklim Sözleşmesi'ne geri dönmesi de de var.

 

Biden, Trump'ın katılmadığı yemin töreninden sonra Beyaz Saray'a giderken paylaştığı Twitter mesajında "Karşı karşıya olduğumuz krizde, kaybedecek zamanımız yok" dedi. Biden, göreve gelmesinin ardından ilk resmi icraat olarak bir dizi konuda kararname imzaladı:

Maske zorunluluğu: Biden, tüm federal binalarda hem federal çalışanları hem de sözleşmelilere maske takma ve sosyal mesafeye uyma zorunluluğu getirdi. Biden, yönetiminin ilk 100 günü boyunca Amerikalılardan maske takmalarını istiyor. İlk 100 gün hedefleri arasında 100 milyon Amerikalının aşı olmasını sağlamak da yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü: Dünya Sağlık Örgtü’ne yeniden katılma talimatı verdi.

Paris İklim Anlaşması: Biden, seçim kampanyası vaatlerinden bir diğerini yerine getirmek için ilk görev gününde Paris İklim Anlaşması’na yeniden katılmak için de kararname imzaladı.

Çevre kararnameleri: Biden, ilk gününde Kuzey Kutbu Doğal Yaşamı Koruma Alanı’nda petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri için verilen iznin geçici olarak durdurulması kararını da imzaladı.

Göçmenlik kararnameleri: Biden, Trump yönetiminin ilk eylemlerinden biri olan Müslüman ülkelere getirilen seyahat yasaklarını kaldırdı. Güney sınırına duvar örebilmek amacıyla Savunma Bakanlığı bütçesinden milyarlarca dolarlık kaynak yaratılmasına izin veren ‘‘ulusal acil durum’’ ilanını da kaldırdı. Biden, DACA’dan yararlanan yaklaşık 700 bin kişinin kalıcı yasal statü ve vatandaşlık almalarının önünü açması için Kongre’den yeni bir yasa geçirmesini de istiyor. Biden ayrıca Trump’ın ülkede bulunan 11 milyon kişinin sınır dışı edilmesini bir öncelik haline getiren kararnamesini de iptal etti. Biden, 1 Ocak 2021’den önce ABD’de bulunan herkesin Yeşil Kart alması ve vatandaşlığa başvurmasını sağlayacak bir tasarı hazırladı.

Öğrenci kredileri: Eğitim Bakanlığı’na federal öğrenci kredilerine getirilen affı en azından 30 Eylül’e kadar uzatması talimatı verdi.

Haciz ertelemesi: Biden ev kredi borçlarını ödeyemeyenlerin haciz işlemleriyle kiralarını ödeyemeyenlerin evden çıkarılması sürecini en erken 31 Mart 2021’e kadar erteledi.

 

Küresel piyasalar yükseldi

Biden'ın başkanlık görevine başlamasının ardından mali teşvik paketlerine ilişkin beklentilerin artmasıyla küresel ölçekte para piyasaları yükselişe geçti.

New York Borsası, Biden'ın yemin töreninin ardından günü rekor seviyelerde tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, 250 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,83 artışla 31.188,38 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 1,36 artarak 3.850,39 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,97 yükselişle 13.457,25 puana çıktı.

Avrupa borsaları ise yükselişle açıldı. Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,66 artışla 413,54 puan, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,69 değer kazancıyla 14.017 puan oldu.

İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,41 artışla 6.767 puanda, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,40 yükselişle 5.665 puanda, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,55 değer kazancıyla 8.249 puanda ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,48 artarak 22.759 puanda bulunuyor.

Biden ile yönetiminin birinci önceliği olan 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik planı üzerinde çalışmaya istekli olduklarını belirtmesi Asya borsalarında da olumlu yankı buldu.

WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.