Bir oy çok oyun bozar

Ayşegül Doğan

Ayşegül Doğan

  • DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, usulsüz seçmen taşımaya karşı oylara sahip çıkma çağrısı yaptı. Doğan, "Kayyumla kazanamayanlar, robot seçmenle de kazanamayacak. Bu kirli oyunu bozmanın kolay bir yolu var. Bir oy, çok oyun bozar“ dedi.

Partisinin genel merkezinde güncel gelişmelere dair basın toplantısı yapan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, “DEM Parti konvoylarına keyfi durdurma, aramalar, GBT kontrolleri yapılıyor ve araçlara cezalar kesiliyor” diyerek, bu suçtan vazgeçilmesini istedi.

Her yerde DEM Parti’nin konuşulduğunu dile getiren Doğan, “Tartışmaların odağında da ‘DEM Parti kime kazandırmak ya da kime kaybettirmek istiyor’ sorusu var. Bunu çokça burada ifade ettik, ilgili kurullarımız ve eşbaşkanlarımız açıklamalar yapıyor” diyerek, şöyle devam etti: “DEM Parti olarak her yerde kazanmak istiyoruz. Kaybettirmek ya da kazandırmak gibi bir derdimiz ve gündemimiz yok. Bizim daha ağır gündemlerimiz var. Eşit yarıştan söz etmiyoruz. Bir yandan birinci parti olduğumuz yerlerde atanan kayyumlarla, kayyum rejimiyle mücadele ediyoruz. Öte yandan o sahalara taşınan, taşınmak istenen ve oraların kaderini yeniden değiştirmek isteyen bazı oyunları, planları boşa çıkarmaya çalışıyoruz. Derdimiz; kayyumları göndermek, bizden zorla alınanı geri almak, Türkiye’nin batısındaki kazanımlarımızı da arttırmak. Aynı zamanda halkların gasp edilen iradelerini DEM Parti gönüllüleriyle yeniden buluşturmak.” 

496 yerde aday

77 il, 366 ilçe 53 beldede belediye eşbaşkan adayı gösterdiklerini, ayrıca 3 bin 197 belediye meclis üyesi, 337 il genel meclis üyesi adayları olduğunu paylaşan Doğan, şunları söyledi: “Seçimlerde ve seçim öncesinde irade gaspını sağlayabilecek oyunlardan vazgeçilmeli. Kayyumla kazanılamayan gönüller robot seçmenle de kazanılamayacak. Taşıdığınız kolluk güçlerine de buradan seslenmek istiyoruz; robot seçmen olmayın. Yaşamadığınız yerlerde, yaşamadığınız yerlerin iradelerini gölgelemeyin, kendinizi araçsallaştırmayın ve bu oyunun bir parçası olmayın. Sevgili Diyarbakırlılar, Ağrılılar, Iğdırlılar, Şırnaklılar, Muşlular, Bitlisliler, Bingöllüler, Siirtliler, Batmanlılar olarak uzayabilir. Tüm bu sözünü ettiğimiz illere usulsüz seçmen taşınmaya çalışılıyor. Bu konuya ilişkin itirazlarımız reddediliyor fakat bu kirli, ucuz ve küçük oyunu bozmanın çok kolay bir yolu var. Bir oy, çok oyun bozar. Lütfen oylarınıza sahip çıkın ve bu oyunları boşa çıkartın. Bir oyun çok oyun bozduğunu hep birlikte gördük.” ANKARA

 

* * *

Devlet aklının aparatıyla siyasi muhataplık kurmayız

Bir önceki Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı överek, Hüda Par’ın AKP-MHP ittifakına dahil edilmesinin devlet aklının bir planlaması olduğu şeklindeki açıklamalarını hatırlatan Doğan, “Şayet söz konusu parti devlet aklının bir aparatı değilse nedir? Böyle bir stratejik aklı hem reddeder hem de buna karşı mücadele ederiz.

Söz konusu partiyle, yani geçmişiyle yüzleşmeyen hesaplaşmayan hiçbir siyasi partiyle siyasi muhataplık kurmamız söz konusu olamaz. Ortada bunca acı, bunca yaşanmışlık, bunca tarihsel ağır bir arka plan bedel ve mücadele varken, bunlarla yüzleşmeden, hesaplaşmadan bugünü ve geçmişi görmeyen ve yaşananları oldu bittiye getiren bir yaklaşımı elbette reddederiz. Bu, sorgulanamaz. Geleceğin tahayyülü ve inşası için geçmişi bilmek gerekir. O yüzden dünden bugüne bilen, yaşayan ve bedel ödeyen bir gelenek olarak biz, bir fotoğraf karesinde fırtınalar koparmıyoruz. Bir fotoğraf karesinde fırtınalar koparan bu şeyin, bir fotoğraf karesinden ibaret olmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.