Birlikte kazandık, birlikte yöneteceğiz

Kadın Haberleri —

  • DEM Parti Kadın Meclisi, kadınların yerel seçimlerde emeği, kimliği, bedeni için sokakları terk etmediğini ve erkek egemen iktidara boyun eğmediğini belirterek, şu çağrıyı yaptı: “Birlikte kazandık, birlikte yönetmek ve özgür bir yaşam inşa etmek için ortak mücadeleye.”

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi, yerel seçimler sonrası yaptığı toplantının sonuç bildirgesini açıkladı. Mücadele ve örgütleme programına ilişkin kararlar alınan bildirgenin öne çıkan kısımları şöyle:

 “İktidar bloğu merkezi-yerel yönetim alanlarını yeniden tesisiyle faşizmin kurumsallaşmasını tescil etmek istemiştir. Tüm devlet olanaklarını ve kurumlarını bunun için seferber ettiği, Kürt halkına ve kadınlara karşı özel savaşın tüm yöntemlerini kullandığı 31 Mart yerel seçimlerinde, kadınlar ve halklar iktidara büyük bir yenilgi yaşatarak yerel seçimleri de aşan bir sonucu ortaya koymuştur. Tüm bu adil olmayan ve eşitsiz koşullara, özel savaş taktiklerine, ‘Konuş! Sen nerelisin?’ sözüyle hafızalara kazınan, kayyım seçmenlere rağmen kazanan Kürt halkı, kadınlar, gençler, emekçiler, engelliler, yok sayılan inanç grupları, LGBTİ+’lar, doğa ve yaşam mücadelesi verenler, demokrasi güçleri ve bir bütün olarak ezilen halklar olmuştur.

Van direnişi umut oldu

Kürt halkına ve örmüş olduğu kadın özgürlükçü sisteme karşı yönelik bütünlüklü bir inkar ve imha politikası olarak inşa edilen kayyım rejimi, bir kez daha ve daha yüksek bir itirazla gönderilmiştir. Bilhassa Van’da açığa çıkan büyük direniş ve dayanışmayla halk, iradesini sandıkta olduğu gibi sokakta da göstermiştir. Türkiye halklarının umut, beklenti ve ihtiyaçları ile rejim ve yandaşları arasında giderek keskinleşen çelişki, toplumsal bir itiraza dönüşmüştür. Halklar lehine açığa çıkan bu yeni politik atmosferin, en önemli mimarlarından biri de kadınların kırılmayan mücadele azmi ve kararlı direnişidir. Kadınların erkek-devlet şiddetine ve faşizme karşı mücadelede tüm muhalefete ilham kaynağı olan direnişi iktidarı sarsan tarihi bir role sahiptir. Kadınlar erkek egemenliğine ve faşizme geçit vermeyeceğini bu seçimlerde de tekrar göstermiştir.

Mor coğrafya

Eşbaşkanlık ve eşit temsil ilkemizin kriminalize edilmesi, içinin boşaltılması ve değersizleştirilmesi yönündeki saldırılar, kadın düşmanı politikalardan bağımsız değildir. Ancak Partimizin kadın özgürlükçü çizgisinden ödün vermeyen kararlığı, kadınların eşsiz direnişi ve emeği ile Kürt halkının demokratik deneyim ve tarihsel birikimi, bu saldırıları da boşa çıkartmış; kadın özgürlük mücadelesinin zaferi tüm coğrafyayı mora boyamıştır. Tecride karşı özgürlük yürüyüşlerinden, adalet nöbetlerine, 8 Mart’tan Newroz’a mücadeleyi adım adım ve kadınlarla birlikte örmüş; ön seçimlerle doğrudan demokrasinin eşsiz bir örneğini açığa çıkartmış ve kadın özgürlükçü, ekolojik yerel demokrasilerin inşası için işe koyulmuştur.

Kadın Meclisi olarak, yerel yönetimlerde eş başkanlık ve eşit temsiliyet modelimizin toplumun özgürlüğünün kurumsallaşması olarak görmekteyiz. Başta kadınlar olmak üzere tüm toplumun yerel demokrasiyle katılımcılığını esas alan, toplumsal tüm sorunlara politika üretecek bir yerel yönetimler modeliyle mücadelemizi büyüteceğiz.

Tacizcileri teşhir edeceğiz

Kürdistan’da, sömürgeci ve erkek egemenliğinin bütünen devreye girdiği özel savaş politikaları Kürt kadınlarının bedenine, kimliğine, emeğine, kurumlarına, kadınlar lehine yarattığı ilke ve değerlerine fütursuz bir saldırganlık olarak cisimleşmiştir. Erkek-devlet özel savaşın merkezi haline getirmeye çalıştığı Şırnak’ta bir uzman çavuşun kadınları taciz etmesi de bu politikalardan bağımsız değildir. Mardin’in Derik ilçesinde 2021 yılında 22 yaşındaki bir kadına şantajla sistematik bir şekilde tecavüz eden biri korucu üç kişiye açılan dava sonucunda verilen karar da bunun devamıdır. Kolluk kuvvetlerinin, özel harp unsurlarının Kürt kadınlarına uyguladığı taciz, tecavüz, istismar, şiddet vakalarına her gün bir yenisinin eklenmesi, bu sistematik saldırıyı bir kez daha gözler önüne sermektedir. Cezasızlık politikalarına karşı kadın özgürlükçü mücadelemizi yükselterek teşhir edeceğiz ve geçit vermeyeceğiz.

DAİŞ’i yendik, mahkemelerinizi de yeneceğiz

Tüm bu savaş rejimlerine ve politikalarına karşın Kobanê Kumpas Davası’yla ortaya konulan hukuksuzluğu tekrar teşhir ediyoruz. Kararını dahi açıklayamayan erkek devlete, ona bağlı yargıya karşı Kobanê devrimi/‘Kadın Devrimidir’ diyerek, Kobanê Kumpas Davasında yargılanmak istenen arkadaşlarımızla dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz. Ant olsun ki; biz kadınlar Kobanê Davasında DAİŞ'in yüzünüzü teşhir ettiğimiz gibi, kadın özgürlük modelimizi içerden dışarıya inşa etmeye devam edeceğiz. Hesap sorduğumuz gibi inşa eden biz kadınlar olacağız.

 Birlikte kazandık, birlikte yöneteceğiz

Emeği, kimliği, bedeni için sokakları terk etmeyen, erkek egemen iktidara boyun eğmeyen, her koşulda eşitlik, özgürlük ve adalet talep eden tüm kadınları birlikte çalışmaya ve birlikte yönetmeye çağırıyoruz. Birlikte kazandık birlikte yönetmek ve özgür bir yaşam inşa etmek için tüm kadınları ortak mücadelemize çağırıyoruz." ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.