Telefondan sonra infaz

5 Ağustos 2020 Çarşamba - 10:42

  • İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde zorunlu askerlik yaparken cenazesi verilen Osman Özçalımlı’nın babası, telefon açtığında oğlunun kendisine emanet olduğunu belirten komutanın, sabah ölüm haberini verdiğini söyledi.

 

“Tehdit ediliyorum” dedikten sonra yaşamını yitirmiş halde bulunan er Osman Özçalımlı’nın babası Ahmet Özçalımlı, oğlunun öldürüldüğünü tekrarladı. 

İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde askerlik yaparken yaşamını yitirmiş halde bulunan ve tehdit edildiği açıklanan Jandarma Er Osman Özçalımlı, önceki gün Kars’ın Digor ilçesi Kocaköy (Naxşan) köyünde toprağa verildi. Yeni Yaşam gazetesine konuşan baba Ahmet Özçalımlı, oğlunun ölümünden kendisini arayan komutanı sorumlu tuttu. 

Bölük komutanı olduğunu söyledi

Baba Özçalımlı, bayram sabahı arayan oğlunun, “Baba ben burada zordayım. Bana burada kafa tutuyorlar. Hakaret ediyorlar” dediğini paylaştı. Baba Özçalımlı, oğluna, “Üstlerinle görüşeyim, konuşayım. Bir öğreneyim nedir ne değildir” diyerek birçok kez cezaevini aradığını söyledi. Özçalımlı, o gün yaşananları şöyle anlattı: “Ulaşamadım kimseye. 156’yı aradım. Sonradan birine bağlandım. ‘Yok, bilmiyorum’, ‘subay yok’, ‘ufak tefek bir şeydir çözülür’, ‘halledilir’, ‘ben bakarım’ dediler. Bayramdır diyerek beni oyaladılar. Ta akşama kadar uğraştım. Bir türlü kimse benimle ilgilenmedi. Akşam, sanırım saat 10 olması lazım. Sonra baktım bir tanesi beni aradı. ‘Ben uzman çavuş Abdullah. Bölük komutanıyım. Senin oğlunla ilgili herhangi bir problem yok’ dedi. İçime biraz su serpti ama içime kuşku da düştü. Ben de yalvardım. Oğlum, ben zor durumdayım. Hakarete uğruyorum. Bana vatan haini diyorlar, diye aktardım. ‘Yok öyle bir şey. Onunla konuşmuşum, ufak bir şeydir, büyütülecek bir şey değildir. Amca sen merak etme’ dedi. Bilmiyorum belki de beni avuttu ya da kandırdı. Komutanın telefonundan sonra gece saatlerinde infaz ediyorlar. Öldürmüşler.”

Konuştuğu akşamın sabahı aradı

 Oğlunun İzmir’e yeni geldiğini kaydeden baba Özçalımlı, “Çocuğum daha 4 gündür oraya gelmişti. Çanakkale’den dağıtımı oraya çıkmıştı. Kimseyi daha bilmiyordu, tanımıyordu. Gece beni telefonla arayan bu Abdullah denilen komutan her şeyin sorumlusudur. Ben başka sorumlu düşünemiyorum. Nasıl oluyor da hem bölük komutanı hem de bana telefon ediyor. Konuştuğu akşamın sabahı arayıp ‘senin oğlun hastanededir’ dedi. Hani her şey iyiydi, benim oğlum neden hastanede, ne yaptınız, öldürdünüz mü, nasıl yaptınız, diye sordum. Açıkça söylüyorum; oğlumu öldürdüler. Durum budur” diye konuştu. 

Oğlunun politik biri olmadığını ve lise mezunu olduğunu dile getiren baba Özçalımlı, “Yeni gitti askere. Haziran’ın 29 ya da 30’unda gitti askere. 33 günlük askerdi yani benim oğlum” dedi.

Cenazesinde darp izleri

 Baba Özçalımlı, morgda oğlunun cenazesine baktığı vakit darp izleri gördüğünü anlattı. Baba Özçalımlı, şunları söyledi: “Benim oğlum düşmedi. Benim oğlumu infaz ettiler. Benim oğlum öldürüldü. Ben tepki gösterdim ilk etapta Kars Digor Kaymakamı, İlçe Emniyet Müdürü ve İlçe Jandarma Komutanı geldi kapıya. ‘Senin oğlan kalp krizi geçirmiş’ dedi. Ben de benim oğlumu öldürmüşler, dedim. ‘Otopsi çıkacak’ dedi. 10 dakika aradan sonra ‘senin oğlun intihar etmiş’ dedi. 10 dakika sonra bu kez de ‘senin oğlun 2. kattan düşmüş’ dedi. Kameraları getirsinler, göstersinler.”

Rapora da güvenmiyor

 Havaalanında askeri tören yapıldığını, ancak köyde böyle bir törene olur vermediklerini dile getiren baba Özçalımlı, oğlunun bayrakla defnedilmesine izin vermediğini ve yine askerlerin törende olmasını istemediğini ifade ederek, çıkacak otopsi raporuna da inancı olmadığını vurguladı.  KARS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.