BOTAŞ’a döviz satışını azalttı

13 Ocak 2021 Çarşamba - 18:32

  • Merkez Bankası (TCMB), eksiye düşen döviz rezervlerini artırabilmek için BOTAŞ’a döviz satışını azalttı.

 

Bloomberg’den Çağan Koç ve Kerim Karakaya’nın haberine göre; Aralık’ta BOTAŞ’a 639 milyon dolarlık döviz satan TCMB, bu yılın aynı ayında bu rakamı yüzde 90 azaltarak 70 milyon dolara düşürdü. Bu rakam, BOTAŞ’a döviz satışlarında aylık bazda en düşük rakam oldu. BOTAŞ, bu durumda döviz ihtiyacını spot piyasadan karşılamak zorunda kaldı. BOTAŞ, aldığı dövizi doğalgaz ve petrol ithalatı ödemeleri ile yatırım harcamalarında kullanıyor. Doğalgaz ithalatı ödemelerinde Rusya ve Azerbaycan başı çekiyor.

Geçen senenin son iki ayında toplam 720 milyon dolar olan TCMB’nin BOTAŞ’a toplam döviz satışı, 2020’nin aynı döneminde 167 milyon dolara geriledi. Son 5 yılda TCMB’nin BOTAŞ’a kasım ve aralık dönemi toplam satışları ortalama 958 milyon dolar olmuştu.

Son iki yılda döviz kurlarını frenlemek amacıyla rezervlerden yaklaşık 130 milyar doları dolaylı yollardan harcayan ve bankalarla yaptığı swaplar (döviz-TL takası) hariç tutulduğunda net rezervi -47 milyar dolara gerileyen TCMB’nin yeni dönemde rezervi artırmayı vaat etmişti.

20.9 tonluk sürpriz altın satışı

Bu arada Merkez Bankası (TCMB) eylül ayında gerçekleştirdiği 45.5 tonluk satışının ardından kasım ayında da 20.9 tonluk altın sattı. Uzmanlar, TCMB’nin döviz rezervi ihtiyacını karşılamak için satış yapmış olabileceğine işaret etti. Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından hazırlanan Kasım raporuna göre, Türkiye 20.9 ton satışla merkez bankaları arasında ilk sırada yer aldı. Yılın ilk 11 ayında 201 ton altın alan TCMB, 66.4 tonluk satış gerçekleştirdi. Böylece TCMB net 134.6 tonluk altın alımı yapmış oldu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.