Bu bir gözdağı

5 Eylül 2021 Pazar - 17:35

RAZAW GULI

RAZAW GULI

  • Hukukçu Razaw Guli, üç RJAK üyesinin tutuklanmasının bir gözdağı mesajı içerdiğini belirterek, siyasetle ilgilenen kadınlara, “Sizin de sonunuz böyle olacak” mesajının verildiğini kaydetti.

Şengal’de 3 Ağustos'ta gerçekleştirilen anma etkinliği sonrası Rêxistina Jinên Azad yên Kurdistanê (RJAK) üyeleri Xewla Mihemed Hesen ve Ciwana Ebdulbaqî ile Seyran Ehmed Hesen Hewler’de KDP asayişi tarafından alıkonuldu. 

Alıkonulma yasaya aykırı

5 Ağustos’tan bu yana hangi nedenlerden dolayı alıkonuldukları bilinmeyen üç RJAK üyesinin nerede ve hangi koşullarda tutulduğu bilinmiyor.

Rojnews’e konuşan hukukçu Razaw Guli, hukuksal boyuta ilişkin bilgilendirmede bulunarak şöyle dedi: ”Maalesef bugün Başûrê Kurdistan’da yaşananlar tüm insan hakları yasa ve ilkelerine aykırıdır. Irak anayasası ve kanunu, vatandaşların sebepsiz yere gözaltına alınmasına izin vermiyor. Irak anayasasına göre tutuklama için herhangi bir sebep varsa, öncelikle avukatlarını ve yakınlarını görme ve soruşturma sırasında avukatlarını hazır bulundurma hakları vardır." 

‘Sonunuz böyle olacak’ mesajı

Guli, kimsenin sebepsiz yere uzun süre gözetim altında tutulamayacağını belirterek, “Ne suçları belirlenmiş ne avukatlarıyla görüştürülüyorlar. Bu durum Irak hukukuna, uluslararası anlaşmalara ve insan haklarına aykırıdır.” dedi. Guli, üç RJAK üyesinin alıkonulmasının siyasi bir mesaj içerdiğini dile getirerek şunları kaydetti:”Bu bir gözdağı mesajıdır. Örgütsel ve siyasal çalışmalarda bulununan diğer kadınlara bir mesajdır. Birgün sizin de sonunuz böyle olacak mesajıdır.”

ROJNEWS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.