Casus yazılımla yüzlerce muhalif izlendi

Dünya Haberleri —

19 Temmuz 2021 Pazartesi - 16:26

.

.

  • Bazı devletlerin, İsrailli NSO Grup'a ait Pegasus adlı casus yazılım aracılığıyla yüzlerce muhalif, gazeteci ve aktivistin cep telefonlarına sızdığı, takibe aldığı, sohbet uygulamalarındaki şifreleri kırarak içeriğe erişim sağladığı ortaya çıktı. 

 

On faklı ülkeden 15 yazı işleri ile Alman Süddeutsche Zeitung, NDR, WDR yayın kuruluşlarının ortak araştırmaları sonucu, İsrailli NSO Grup'a ait Pegasus adlı casus yazılım aracılığıyla bazı devletlerin dünya genelinde yüzlerce muhalif, gazeteci ve aktivistin cep telefonlarına sızdığı belirtildi. Araştırmada Pegasus ile 50 binden fazla cep telefonu numarasına sızma yapıldığı; SMS, e-posta, ile WhatsApp ve Signal gibi sohbet uygulamalarının içeriğine erişildiği iddia edildi. Pegasus ile ayrıca telefonlardaki kişiler listesine ulaşıldığı, görüşmelerin kaydedildiği, mikrofon ve kameranın uzaktan açılabildiği kaydedildi. Guardian'ın haberine göre, verilerine ulaşılanlar arasında haber ajansları AFP, Reuters, AP ile gazeteler New York Times, Le Monde, El Pais ve El Cezire, CNN televizyonları ile Radio Free Europe'un çalışanları bulunuyor.

Pegasus her şeyi izleyebiliyor

İsrailli NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılımı telefonlara herhangi bir uygulama ya da mesaj içinden gönderilen link üzerinden yüklenebiliyor. Böylece artık her şeyiniz izlenebiliyor. Fotoğraflara, mesajlara ve hatta takviminize dahi erişebiliyor. Hem sesli hem de görüntülü mesajlarınızı izleyebiliyor ve konumunuzu da tespit edebiliyor.

NSO Group’un yabancı hükümetlere satışı için İsrail Savunma Bakanlığı’nın onayı gerekiyor, çünkü İsrail casus yazılımları bir tür “silah” olarak sınıflandırıyor. İki yıl önce New York Times gazetesi NSO Group’un yapılanmasına ilişkin bazı bilgileri ele geçirmiş ve Pegasus yazılımın insan hakları savunucularını ve gazetecileri takip ettiğini yazmıştı.

Türkiye en fazla kullanan ülkeler arasında

Araştırmalarda dikkat çeken bir detay ise Pegasus yazılımın en çok yayıldığı 6 altı arasında Türkiye’nin de yer alması. Pegasus’u kullanan ülkeler arasında Macaristan, Hindistan, Meksika, Fas, Azerbaycan, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri Bahreyn ve Ruanda da bulunuyor.

Alman sendikalar açıklama istedi

Casus yazılımla birçok muhalif, gazeteci ve aktivistin izlendiğine dair haber ardından sert tepkiler geldi. Almanya’da gazeteci örgütleri hükümet yetkililerinden açıklama talep etti. Alman Gazeteciler Sendikası DJV, "Somut gerçekler talep ediyoruz, kaçak yanıtlar değil" diyerek, Alman gizli servisleri ve güvenlik makamlarının Pegasus yazılımını kullanıp kullanmadığına açıklık getirilmesini istedi.

DJU: Muhalifleri susturmak için

Verdi'ye bağlı Alman Gazeteciler Birliği (DJU) Yönetim Kurulu Başkanı Monique Hofmann da yaptığı açıklamada “Pegasus otoriter devletler tarafından eleştirel ve muhalif sesleri susturmak için kullanılıyor" ifadelerini kullandı.

Casus yazılım skandalı Fransa’nın de sert tepkisiyle karşılandı. Hükümet sözcüsü Gabriel Attal, “Gazetecilerin özgürlüğünü, araştırma ve bilgi alma özgürlüklerini sınırlayacak manipülasyon ve tekniklerin olması çok kötü” değerlendirmesini yaptı.

NSO Grup kabul etmedi!

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Pegasus casus yazılımın geliştiricisi NSO Grup ise iddiaları reddetti ve "Cep telefonu numaralarının yasal yolla elde edilmiş olabileceğini ve bir izleme faaliyeti ile ilgisi olmadığını" ileri sürdü.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.