CDU yeni başkanını seçiyor

Dünya Haberleri —

15 Ocak 2021 Cuma - 16:32

  • Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Parti (CDU) yeni liderini seçiyor. CDU’nun liderliği için bir dönem CDU/CSU Federal Meclis Grup Başkanı olarak görev yapan Friedrich Merz, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet ve Federal Çevre eski Bakanı Norbert Röttgen yarışıyor. 

 

Genel seçimlere 10 ay kala koalisyonun büyük ortağı da olan CDU‘nun kurultayı, dijital ortamda dün akşam başladı. Bugün ise (Cumartesi) liderlik koltuğuna aday üç siyasetçinin konuşmalarının ardından, dijital ortamda oylama ile sona erecek. CDU’nun Almanya’nın 16 eyaletindeki örgütlerini temsil eden toplam 1001 delege, kişisel erişim kodunu kullanarak, dijital genel kurul toplantısına bağlanacak ve dijital sandıklarda, lider olmasını istedikleri adaya oylarını verecek. İlk sonuç bu şekilde Cumartesi günü alınacak. Seçim yasasında oyların yazılı olarak verilmesi koşulu bulunduğu için delegeler oylarını mektupla da gönderecek. Mektupla gelen oyların sayılmasından sonra 22 Ocak’ta sonuç kesinlecek.

CDU’nun liderliği için bir dönem CDU/CSU Federal Meclis Grup Başkanı olarak görev yapan Friedrich Merz, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet ve Federal Çevre eski Bakanı Norbert Röttgen yarışıyor. Yapılan kamuoyu yoklamaları, Merkel’i liberal göçmen politikaları nedeniyle eleştiren Friedrich Merz’i kazanma şansı en yüksek aday olarak gösteriyor. 16 yıldır aktif siyasette olmayan Merz, bu sürede ABD’li yatırım şirketi Blackrock’un Denetleme Kurulu Başkanı olarak görev aldı.

2018’de Merkel’in CDU liderliğinden ayrılmasından sonra bu göreve gelen CDU Genel Başkanı Annegret Kramp Karrenbauer de kendine yönelik yoğun eleştiriler üzerine, Şubat 2020’de genel başkanlığı bırakacağını açıklamıştı. Parti bunun üzerine 24 Nisan’da olağanüstü kurultay toplama kararı almıştı. Korona salgını nedeniyle kurultay önce 4 Aralık’a ertelendi; sonra da sanal ortamda yapılmasına karar verildi.

Almanya’da genel seçimler ise 26 Eylül’de yapılacak.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.