Çemişgezek köylüleri yol kapattı

13 Ocak 2021 Çarşamba - 17:44

  • Dersim’in Çemişgezek ilçesine bağlı Ekirek köyünün Merekler-Sekatır-Xidiroz mıntıkasında kurulmak istenen maden ocağı, bölge halkının protestosuna yol açtı.

 

Maden açma ruhsatı bulunmadığı ileri sürülen Gökalp Maden adlı firma görevlileri, dün sabah erken saatlerde sondaj kazmak için iş makinaları ile bölgeye geldi. Görevlilerin bölgeye geldiği haberini alan köylüler, toplanıp yolu keserek iş makinalarının maden sahasına geçişine izin vermedi. 

Dersim’de madene geçit vermeyeceklerini dile getiren köylülerin protesto eylemi devam ederken Munzur Koruma Kurulu ve Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) ortak bir yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, “Köylülerin traktörleri ile yolu kesip çalışmaya engel olmasının ardından kolluk kuvvetleri bölgeye gelmiş ve ikna etme çabasında bulunmuşlardır. Yetkili ve sorumluluk sahibi olanlar bütün bu maden projelerini durdurarak, tarım, mera ve orman arazisi tahsislerini iptal ederek yeniden çok yönlü çalışmalarla düzenlemeler yapmak yerine siyasi iktidarın gücü ile bu alanlarda ranta ve paylaşıma giden yolu tercih etmektedir. Yargı kararlarının yanında bilimsel rapor ve yöre halkının tepki ve mücadelesini hiçe sayarak, vadilerimiz, dağlarımız ve doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar veren şirketlerin kontrolüne verilmesini de kapsayan bütün Baraj, HES ve maden projeleri durdurulmalıdır. Bütün projeler durdurulup, iptal edilinceye, vadilerimizde yaşanan katliamlar durdurulup, sularımızın, meralarımızın dağlarımızın ticarileştirilmesinin önüne geçinceye kadar bundan sonra da var gücümüzle devam ettirme azim ve kararlılığındayız” denildi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.