Çetelerinizi Rojava’dan alın

Dünya Haberleri —

21 Aralık 2020 Pazartesi - 15:50

  • Almanya ve Finlandiya’dan oluşan bir heyet ile Demokratik Suriye Özerk Meclisi arasında Qamişlo’da imzalanan protokol gereğince Roj ve Hol kamplarında bulunan 3 kadın ve 12 çocuk Almanya’ya, 2 kadın ve 6 çocuk ise Finlandiya’ya teslim edildi.

 

20 Aralık günü Qamişlo’da Demokratik Suriye Özerk Meclisi ile Almanya ve Finlandiya heyetleri arasında imzalanan protokol çerçevesinde 3 kadın ve 12 çocuk Almanya’ya, 2 kadın ve 6 çocuk ise Finlandiya’ya teslim edildi. Ancak ülkelerine götürülen DAİŞ’lilerden sadece bir kadının Frankfurt havalimanında gözaltına alındığı öğrenildi. ANF’nin haberine göre Leonora Messing isimli kadın, bir Ezîdî kadın ile iki çocuğunun katledilmesine yardımcı olduğu için hakkında Almanya’da açılan dava nedeniyle tutuklandı.

Merve Aydın ve Yasemin A. isimli iki DAİŞ üyesi kadın ise ifadeleri alındıktan sonra bırakıldı. Her iki kadın hakkında da soruşturmanın sürdüğü öğrenilirken, getirilen çocuklar Gençlik Dairesi yetkilileri tarafından teslim alındı.

Görüşmede neler vardı?

Geçtiğimiz Perşembe günü Qamişlo’da imzalanan protokol görüşmelerine ilişkin Özerk Yönetim Dışişleri Dairesi Eş Başkanı Danya Remedan ve Dışişleri Büro Üyesi İbrahim Selac şu bilgileri verdi: “Bölgedeki insani durumu yanı sıra Türk devletinin insanlık dışı uygulamalarını değerlendirdik. Türk devletinin bir milyondan fazla insanın su ihtiyacını karşılayan Elok istasyonunu kapatmasını ve DAİŞ’li çetelerin yargılanmasını da ele aldık.”

Almanya Göç İşleri Müdürü de görüşmenin ardından ANHA’ya şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz insani ihtiyaçlar için Özerk Yönetim ile bir araya geldik. Almanya’nın insani konularda yapacağı yardımları tartıştık. En büyük dayanışma uluslararası ölçekte insani örgütlerinin yardımıdır.”

200’den fazla Alman vatandaşı QSD’nin elinde

Almanya, Avrupa ülkeleri içinde DAİŞ’in en fazla eleman devşirdiği ülkelerinden başında geliyordu. Almanya İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre DAİŞ çetelerine katılmak için Almanya'dan 1.050 kişi katıldı, ancak bu sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Çete üyelerinin üçte biri Almanya’ya geri dönerken, en az 220 kişinin de Irak ve Suriye'de öldürüldüğü tespit edildi.

Çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 200’den fazla Alman vatandaşı YPG/QSD’nin elinde bulunuyor. Bunlardan 90’nın yetişkin erkek olduğu ve savaş suçu işlediği belirtiliyor.

Berlin yönetimi, DAİŞ çetelerine yönelik operasyonlarda sağ yakalanan Almanların durumunu uzun bir süre görmezlikten geldi. Alman yetkililer, Irak ve Güney Kürdistan’daki cezaevlerinde tutulan DAİŞ üyelerinin hukuki durumu ile ilgilenirken, sırf Kuzey-Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi ile resmi temas kurmamak için YPG/QSD’nin elindeki kendi vatandaşlarını yok saymayı tercih etti.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.