Cezaevindeki sorunları çözün

14 Eylül 2022 Çarşamba - 17:20

  • Hasta ve infazı yakılan tutsaklar için Adalet Nöbeti’ni sürdüren aileler, cezaevlerinde yaşanan sorunların çözülmesini istedi.  

 

Adalet Nöbeti’nin 302. gününde Diyarbakır Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde sürdüren ailelere, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER, Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) ve Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) yöneticileri de destek verdi. 

Nöbette konuşan hasta tutsak yakını Herdem Mervanî, gelinen süreçte hiçbir taleplerinin karşılanmadığını belirterek, şunları söyledi: “Biz bir çok defa hasta tutuklular ile infazı yakılan tutukluların serbest bırakılmasını istedik. Ancak hiçbir hasta tutuklu serbest bırakılmadığı gibi, infaz yakma uygulamaları da devam ediyor. Tutuklularımızla konuştuğumuz tek hak olan telefon hakkımız bile elimizden alınıyor. Tutuklular, ailelerinden uzak kentlerde tutuluyor. Biz burada bir kez daha sesleniyor ve diyoruz ki, bu sorunları çözün. Bu yapılanlar ailelerin cezalandırılması değil de nedir?”   AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.