Cezaevlerinde puanlama sistemi

23 Şubat 2021 Salı - 21:00

  • 1 Ocak’ta yürürlüğe giren, “Hükümlülerin İyi Hal Değerlendirmesi”  düzenlemesinde İdare ve Gözlem Kurulu’na verilen yetkileri somutlaştıramadıklarını belirten ÖHD’li avukat Elif Taş, “Puanlama sistemi denilen bir şey çıkarıldı. Yapılan sosyal etkinliklere katılma, infaz memuruna davranış puanlama sistemi olarak belirleniyor” dedi.

Salgın gerekçesiyle 14 Nisan 2020’de siyasi tutsakların kapsam dışı bırakıldığı “İnfaz Yasası”na 1 Ocak itibarıyla yeni bir düzenleme getirildi. “Hükümlülerin İyi Hal Değerlendirmesi” adını taşıyan düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle beraber Şakran Kadın Kapalı Cezaevi başta olmak üzere çok sayıda cezaevinde bulunan tutsak, hükmünü bitirmiş olmasına rağmen “iyi halli olmadığı” gerekçesiyle tahliye edilmiyor.
Jinnews’ten Öznur Değer Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Elif Taş, yasayla birlikte İdare ve Gözlem Kurulu’na çok geniş yetkiler verildiğinin altını çizen Taş, sözlerine şöyle devam etti: “Kurum müdürü başkanlığında yürütülen bu kurulda psikolog, eğitim kurumlarından bir kişi, İdare ve Sınıflandırmadan Sorumlu 2’nci müdür ile cezası 10 yıl ve üzerinde olan cezalar için savcılık yer alabiliyor. Bir cezaevinde iyi hal kararı verilirken başka bir cezaevinde iyi halli olmadığı yönünde karar çıkabiliyor. İdare ve Gözlem Kurulu’na verilen yetkileri somutlaştıramıyoruz. Kime göre, neye göre olacağına dair net bir durum yok. Bununla beraber puanlama sistemi denilen bir şey çıkarıldı. Yapılan sosyal etkinliklere katılma, infaz memuruna davranış ile belirlenen puanlama sisteminde infaz memuruna karşı davranışlarla eksi alan insanlar oldu. Tutsaklarla yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bunlar bize birer hak ihlali olarak aktarıldı. Ters kelepçe takılmasına izin vermediği için bir mahpusa eksi puan verilerek iyi halli olmadığına karar vermişler."
Bu yasayla birlikte Gözlem Kurulu tarafından mahpusun yeni bir yargılamaya tabi tutulduğunu belirten Taş, “İsnat edilen suçtan bağımsız olarak cezasını infaz ediyor zaten. Tekrar aynı suç gerekçesiyle ‘pişmanlık’ adı altında tekrar yargılamaya tabi tutuluyor. Acı ve kişinin temel haklarına da değinerek tekrardan mağdur edildiğini söyleyebiliriz” dedi.
 
Eki alan kadın tutsak
 
Görüştüğü ve puanlama sisteminden eksi alan siyasi bir kadın tutsağın cezaevinde var olmayan bir etkinliğe katılmadığından dolayı eksi puan aldığını söyleyen Taş, absürt örneklerin de gün yüzüne çıkmaya başladığını vurguladı. Taş, şunları paylaştı: “Adli mahpuslarla da görüştüm onlarda bambaşka ele alınıyor. Adli mahpuslarda hak gaspının siyasi mahpuslara oranla biraz daha aza indirgendiğini görebiliyoruz. Örneğin Düzce Cezaevi’nde mahpus İdare ve Gözlem Kurulu adı altında sorgu odası gibi bir yere çağrılıyor. Mahpus kişileri görmüyor ama kişiler mahpusu görüyor. İdare ve Gözlem Kurulu tarafından mahpuslara, ‘Pişman mısın? PKK hakkında ne düşünüyorsun? PKK hakkında görüşlerin değişti mi? Abdullah Öcalan senin için ne ifade ediyor? Dışarı çıktığında örgütle herhangi bir bağın kalacak mı?’ gibi sorular yöneltiliyor. Mahpusun bu sorulara verdiği yanıtlardan dolayı iyi halli olmadığı yönünde rapor sunuyorlar.” 

Bir cezalandırma yöntemidir
 
İdare ve Gözlem Kurulu’nun iyi halli olmadığına dönük vereceği kararın ardından tutsa, 6 ay sonra tekrar bu puanlamayı yapan Kurul tarafından gözlemlenecek. 6 ay sonra tekrar aynı soruların sorulacağını ve kişinin tahliye olma durumu söz konusuyken tahliye olamayacağının altını çizen Taş, “İyi halli olduğuna yönelik karar verilene dek kişi tahliye edilmeyecek. Bu bir cezalandırma yöntemidir. Biz buna karşıyız” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.