Çifte vatandaşlık kolaylaşıyor

Dünya Haberleri —

27 Kasım 2022 Pazar - 16:30

Almanya pasaportu

Almanya pasaportu

  • Almanya’da başta Türkiye kökenliler olmak üzere göçmenlerin çifte vatandaşlığını kolaylaştıran düzenleme yakın zamanda hayata geçirilecek.

Vatandaşlık yasasında kapsamlı bir reforma gitmeyi kararlaştıran Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller'in oluşturduğu koalisyon hükümeti, Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştırmayı ve çifte vatandaşlık önündeki engeli kaldırmayı hedefliyor.

Yasa taslağına son şeklinin verildiği, İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in eyaletlerin içişleri bakanları ile bir araya gelerek, tasarı üzerindeki son düzeltmeleri yaptığını ve imzaya sunduğu bildirildi. Federal İçişleri Bakanlığı, değişikliğin önümüzdeki ay Federal Meclis’e gönderilmesinin, gelecek yılın ilk aylarında da yaşama geçirilmesinin beklendiğini doğruladı.

8 yıl değil, 5 yıl beklenecek

Halen sekiz yıl olan vatandaşlığa kabul için bekleme süresi yeni yasa ile beş yıla inecek.

Almanya'ya uyum konusunda, iktisadi ve sosyal bakımdan büyük başarı kaydeden göçmenlerin vatandaşlığa kabul başvuruları için de bekleme süresinin üç yıl olacağı öğrenildi.

Bakanlık sözcüsü, üç yıl uygulamasının Avrupa’da bir ilk olacağına dikkat çekerek, "Almanya ile kalıcı bir bağ hisseden, yasal, ekonomik ve kültürel olarak kendilerini toplumun parçası olarak algılayan, Almanca konuşan insanlar hızlı bir şekilde vatandaşlığa geçebilmeli" dedi.

Yeni yasa ile Alman vatandaşlığına geçecek kimseden, geldiği ülkenin vatandaşlığından çıkması istenmeyecek.

Alman vatandaşlık yasası, şimdiye kadar AB ve İsviçre vatandaşları ile pek çok ülke vatandaşına çifte vatandaşlık imkanı tanıyor, ama ülkede en büyük göçmen grubu konumundaki Türk vatandaşlarına bu hakkı tanımıyordu.

Almanya'da 3 milyondan fazla Türkiye kökenli insan yaşıyor. Ancak bunların sadece yüzde 9,8‘i hem Alman hem Türk vatandaşlığına sahip.

Vatandaşlığa geçiş sürecinin basitleştirilmesi ve çifte vatandaşlık hakkı sonrasında bir artışın yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Yeni yasaya göre, Almanya'da yabancı anne ve babadan olma çocuklar, ebeveynden birinin 5 yıldır Almanya'da ikamet etmesi halinde doğuştan Alman vatandaşlığını elde edecek. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.