Çocuklar sanatla büyüyor

Kültür/Sanat Haberleri —

Rojava Çocuk Tiyatrosu

Rojava Çocuk Tiyatrosu

  • Rojava’da tiyatro yapan ve kültür merkezlerinde çalışan genç oyunculardan oluşan 12 eğitmen Rojava Çocuk Tiyatrosu’nun temellerini attı. Derik’te, Rîmêlan’da, Maşuq köyünde, Qamişlo’da, Hesekê’de, Kobanê’de ve Şehba’da toplamda iki yüz çocuk eğitim gördü ve sahneye çıktı.

PERVİN YERLİKAYA

Rojava’da büyük bedeller verilerek yaratılan devrim toplumsal yaşamın her alanında kendini gösteriyor. İlhamını devrimden alan kültür-sanat alanı gelişerek halkla buluşmaya devam ediyor. 2015’ten bugüne tiyatro alanında yetişkinler için yürütülen çalışmalardan sonra şimdi sırada çocuklar var. Şanoya Çiya üyesi ve Rojava Çocuk Tiyatrosu Koordinasyonu üyesi Ekin Ronî, Rojava’ya Evîna Kurd dizisinin senaryosunu yazmak için gittiğinde çocuklar için bir tiyatro grubu kurmaya karar veriyor. Asıl işi oyunculuk ve oyun yazarlığı olan Ekin Ronî fikrini kurumlar ile paylaşarak çalışmalarına başlıyor. Ronî ile Rojava Çocuk Tiyatrosu fikrinin nasıl ortaya çıktığını, yürüttükleri tiyatro çalışmaları ve Rojava Çocuk Tiyatrosu günlerini konuştuk.

 

 

Rojava’da sanat çalışmalarının önemi nedir? Bugüne kadar hangi çalışmalar yürütüldü?

Rojava devrimi siyasal, toplumsal bir devrim olduğu kadar bir kültür-sanat devrimidir aynı zamanda. Kürt halkının uluslararası alanda daha fazla tanınmasıyla toplumsal, kültürel gücün önemi daha fazla açığa çıktı. Devrim öncesi kısıtlı da olsa belirli bir düzeyde sanat çalışması vardı. Hatta devrimimizin temelinde kültür ve sanat çalışmaları var desem abartı olmaz. Müzik, tiyatro çalışmalarının temeli burada atıldı. İlk sinema filmimiz olan Soro da burada çekildi.

Peki tiyatro?

Devrim sonrası tiyatro çalışmaları daha da gelişti. 2015’ten beri yetişkinler için tiyatro anlamında önemli çalışmalar yapılıyor. Şehit Yekta Herekol Akademisi açıldı. Zayıf da olsa bir tiyatro bölümü kuruldu. Hasekî ve Qamişlo’da gruplar oluşturuldu. O günden bugüne 6 tiyatro festivali yapıldı. Yine yetişkinler için Şehba’da Mîtan, Kobanê’de ise Arîn Mîrkan Tiyatro Festivali yapılıyor.