Çocuklara gitar, erbane, darbuka

Kültür/Sanat Haberleri —

Şehit Rustem Cûdî Mülteci Kampı’nda(Mexmûr) müzik eğitimi

Şehit Rustem Cûdî Mülteci Kampı’nda(Mexmûr) müzik eğitimi

  • İtalya’daki iki kuruluşun desteğiyle Mexmûr’daki çocuklara müzik aleti alındı. Şehit Koçer, Şehit Jiyan ve Şehit Deniz okullarındaki çocukların projeden duydukları mutluluk fotoğraflara da yansıdı.

REWŞAN DENİZ

Kurdistanla ilgili daha öncede birçok projeye imza atan FONTI di PACE Derneği ile ilk kez böylesi bir çalışmada yer alan FLC CGIL DI MILANO sendikasının desteğiyle Şehit Rustem Cûdî Mülteci Kampı’ndaki (Mexmûr) çocuklar ve gençler için müzik aletleri projesi hayata geçti. Proje çerçevesinde kampta bulunan 3 okulda (Şehit Koçer, Şehit Jiyan, Şehit Deniz) müzik eğitimi için gerekli olan bağlama, gitar, davul, erbane, darbuka gibi müzik aletleri alındı. Anadilde eğitim gören okulların kültür ve müzik dersleri için alınan müzik aletleriyle eğitimlere de başlandı.

 

Göçe zorlandılar

İtalyan kurumlar yaptıkları ortak açıklamayla Türk devletinin Kürtlere yönelik soykırım saldırılarına işaret ederek, köylere yapılan baskı ve baskınlar nedeniyle 93-94 yılları arasında binlerce kişinin Mexmûr’a göçmek zorunda kaldığını hatırlattı: "O yıllarda 4 bin kadar Kürt köyü Türk ordusu tarafından yakıldı; tanklar ve hava saldırılarıyla bombalandı. Bu durum yıllarca sürdü ve Kürt nüfusu savaş koşulları ve şiddetli baskılar sebebiyle göç etmek zorunda kaldı. İlk kamplar Biher, Şeraniş, Bêrsîve, Etruş, Geliyê, Qiyametê, Ninove, Nehdara'ydı. Son olarak 1998'de tekrar Mexmûr'a sığındılar ve hala orada yaşıyorlar."

 

 

Savaşa panzehir

Sanatın direnen halklar açısından önemine değinen kurumlar “Kürt halkının direnişi aynı zamanda kültürlerinin savunulması anlamına geliyor. Eğitimlerini anadilleri olan Kürtçe olarak görüyor, sanatsal çalışmalarını Kürtçe yapıyor, kültürlerini ve günümüz dünyasına dair bilgileri Kürtçe aktarıyorlar. Bu durum kamptaki çocukların ve gençlerin özellikle sanat alanında büyük ilerleme kaydetmelerini sağlıyor" vurgusunda bulundu.