Arundhati Roy’a Pinter ödülü

Kültür/Sanat Haberleri —

Arundhati Roy / foto:AFP

Arundhati Roy / foto:AFP

  • Küçük Şeylerin Tanrısı, Mutlak Mutluluk Bakanlığı, Dağılmış Cumhuriyet ve Kapitalizm Bir Hayalet Hikâyesi kitaplarıyla tanınan Hintli yazar Arundhati Roy Harold Pinter’ın anısına düzenlenen PEN Pinter Ödülü’ne değer görüldü.

Ödül her yıl, oyun yazarı Harold Pinter’ın ifadesiyle, dünyaya “gözü kırpmadan bakan” ve “toplumların gerçek hakikatini tanımlamak için entelektüel bir kararlılık gösteren, cesur ve olağanüstü edebi değerlere sahip yazarlara veriliyor. Arundhati Roy’un bu ödülü alması da boşa değil.

Aktivist ve insan hakları savunucusu olarak tanınan Roy, Başbakan Narendra Modi ve genel olarak Hindistan hükümetini politikalarını eleştiriyordu. 14 Haziran’da Delhi’nin en üst düzey yetkilisi ve BJP’li bir siyasetçi olan VK Saxena, Roy’un 2010 yılında bir etkinlikte tartışmalı bölge olarak kabul edilen Hindistan yönetimindeki Keşmir hakkında kamuoyuna yaptığı yorumlar nedeniyle terörle mücadele yasaları kapsamında yargılanmasına onay vermişti.

Pinter’in yerini doldurmalıyız

Önceki yıllarda Michael Rosen, Malorie Blackman, Margaret Atwood, Salman Rushdie, Tom Stoppard ve Carol Ann Duffy gibi yazarların aldığı bu ödülü kazanması üzerine Roy, “Bugün Harold Pinter’in dünyadaki neredeyse anlaşılmaz dönüş hakkında yazmasını isterdim. O olmadığı için, bazılarımız elinden gelenin en iyisini yaparak onun yerini doldurmaya çalışmalı” dedi.

Arundhati Roy, 1997’de Booker Ödülü’ne, 2004’te ise Sydney Barış Ödülü’ne değer görülmüştü. FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.