Hasta tutsak kardeşler bırakılmıyor

Emrah ve Fırat Nebioğlu

Emrah ve Fırat Nebioğlu

  • Böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon ve görme-işitme kaybı gibi sağlık sorunları yaşayan Emrah ve Fırat Nebioğlu kardeşler, yargı ve ATK kararları nedeniyle tahliye edilmiyor.

Tutsak kardeşler Fırat (24) ve Emrah (30) Nebioğlu, yaşadıkları ağır sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmiyor. Kardeşlerden Fırat Nebioğlu, Êlih’te 2015'te tutuklandı, yargılandığı davada "Örgüt üyesi olmak” ile “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddialarıyla toplam 11 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Nebioğlu, Batman, Gümüşhane ve Elazığ'daki cezaevlerinin ardından en son Diyarbakır T Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne sürgün edildi. 

Böbrek nakli gerekli

Nebioğlu'nun, geçirdiği felç nedeniyle yüzde 92 engelli raporu bulunuyor. Ayrıca böbrek yetmezliğinin yanı sıra görme ve işitme kaybı gibi sağlık sorunları bulunuyor. Nebioğlu, böbrek yetmezliği nedeniyle haftanın üç günü diyalize girmek zorunda. Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Nebioğlu hakkında “cezaevinde kalamaz” raporu verdi. Adli Tıp Kurumu (ATK) ise 14 Mart 2022 tarihinde “cezaevinde kalabilir” yönünde rapor hazırladı. Nebioğlu’nun böbrek nakli olması için yapılan dört başvuruya olumlu dönüş yapılmadı. 

Nebioğlu, aynı zamanda “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” hükmü mağdurlarından birisi. Nebioğlu hakkında söz konusu maddeden verilen 5 yıl 7 aylık cezanın iptali için yapılan başvuru reddedildi. Batman 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi, “Davanın yeniden görülmesi” ve “İnfazının durdurulması ve tahliye” talepli başvuruları reddetti. Ailenin bir üst mahkemeye başvurusu da reddedildi. Söz konusu hüküm maddesi, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından Haziran 2023'te hükmü iptal edilmişti. Ekim 2027’de ceza infaz süresi bitecek olan Nebioğlu'nun tahliye edilmemesi sağlık sorunlarının ağırlaşmasına neden oluyor. 

Felçli ama 'kaçabilir'

Kardeşlerden Emrah Nebioğlu ise Elazığ T Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuluyor. Nebioğlu, DAİŞ’in Kobanê’ye dönük 2014'te gerçekleştirdiği saldırılara karşı yapılan protesto eylemleri sırasında başından aldığı kurşunla ağır yalandı ve felç kaldı. Nebioğlu, “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla hakkında açılan davada 7 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Nebioğlu’nun cezası Yargıtay’da inceleme aşamasında. Nebioğlu, felçli haline rağmen “kaçma şüphesi” olduğu gerekçesiyle tahliye edilmiyor. Nebioğlu’nun göz kayması, işitme kaybı ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları bulunuyor. Ailenin tutuksuz yargılama için yaptığı başvurular ise sonuçsuz kaldı. 

Kim hesap verecek

İki çocuğu cezaevinde olan anne Rahime Nebioğlu, yargı kararlarının çocuklarını ölüme doğru sürüklediğini söyledi. MA'ya konuşan anne Nebioğlu, "Eşimi böbrek yetmezliğinden kaybettim. Çocuklarım da bu hastalıktan yaşamını yitirmesin. Çocuklarımız haksız bir şekilde cezaevinde tutuluyor. Bu da yetmiyormuş gibi yaşam hakları ellerinden alınmaya çalışılıyor. Oğlum Emrah ağır hasta olmasına rağmen kaçma şüphesiyle tutuklu yargılanıyor. Neredeyse alacağı ceza süresi kadar cezaevinde kaldı. Şimdi beraat kararı çıksa bunun hesabını kim verecek? Oğlum o kadar yıl içeride kaldı. Hem de hasta haliyle. Bu vicdansızlıktır” diye konuştu.

Oğlu Fırat Nebioğlu’nun küçük yaşta cezaevine konulduğuna dikkat çeken Nebioğlu, şunları söyledi: "Orada böbrekleri zarar gördü ve iki böbreği iflas etti. Şuan diyalize bağlı bir şekilde yaşam mücadelesi veriyor. Buna rağmen infazın ertelenmesi ya da tahliyesi gerçekleşmiyor. AYM’nin kararlarını da uygulamıyorlar. Kendi hukuklarını çiğneyip çocuklarımı ölüme sürüklüyorlar. Yeter artık bu işkence son bulsun." ÊLIH

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.