Çocuklarımız için bir olalım

30 Kasım 2020 Pazartesi - 19:41

  • Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Necla Atak’ın annesi Emine Atak, “Çocuklarımızın üstündeki baskıların son bulması için bir olalım. Çocuklarımıza ses olalım” çağrısı yaptı.

Hakkari’nin Gever ilçesinden olan Necla Atak, 17 Ekim 2017’de Mardin’in Kızıltepe ilçesinde gözaltına alınarak, tutuklandı. Necla, gözaltı sırasında ailesine haber verilmediği ve kendisine işkence yapıldığı için 7 gün boyunca açlık grevinde kaldı. Necla hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak”, “Örgüt kurmak ve yönetmek” ve “Örgüte üye olmak” iddiasıyla 200 yıla yakın hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Yargılanmasına devam edilen Necla, 2018’de DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevlerine dahil oldu ve 117 gün sürdürdü. Annesi Emine Atak, kızının yaşadıklarını anlatarak 27 Kasım’da yeniden başlatılan açlık grevleri için kamuoyuna seslendi.  

7 gün boyunca işkence

Emine Atak, “Kızım 7 gün gözaltında kaldı ve 7 gün boyunca kızıma işkence uygulandı. Kızımı her yerde arıyorduk ama bize haber verilmediği için kızım açlık grevine girdi ve bize 8. gün gözaltı haberi geldi. Kızımı değil, bir fotoğrafını gösterdiler. 7 gün boyunca yaptıkları işkence ve baskıdan dolayı kızım çökmüş bir durumdaydı. Gözaltı süresi boyunca kızımı hiç görmedik. Mahkeme ve ilk cezaevinde de görmedik. Gönderdikleri ikinci cezaevinde görüşebildik” dedi.

Baskı giderek artıyor

 Kızının bir ay önceki görüşmesinde baskıların giderek arttığını söylediğini belirten Atak, şöyle devam etti: ”Bağımsız koğuşlara gitme üzerinde büyük bir baskı yapılıyor. İlaçları verilmiyor. Zaten yeterince de beslenemiyorlar. Pandemiden kaynaklı görüşler sadece kapalı olarak oluyor. Kandıra Cezaevi’nde olduğu için gidemiyoruz. Daha yakın bir cezaevine getirmeleri için üç defa dilekçe verdim ama hepsi reddedildi. Üzerlerinde büyük bir baskı var. Kitap ve mektup yasakları geldiğini söyledi. İki ay önce gönderdiğini söylediği mektup bana ulaşmadı.”

Kızının A3-9 Nolu koğuşta kaldığını söyleyen Atak, 28 Kasım günü yaptığı telefon görüşmesinde ise koğuşlarına baskın olduğu bilgisini verdiğini belirtti. Necla’nın ayrıca koğuşunda bulunan iki tutsağın açlık grevinde olduğu bilgisini de paylaştığını dile getiren Atak, kızının, “Cezaevi yönetimi ve gardiyanlar tarafından sürekli koğuşlarımıza baskın yapılarak hakaretler ediliyor. ‘Boşuna greve giriyorsunuz, Vazgeçin bu grevden’ deniliyor. Kamuoyunun cezaevlerine ses olması gerekiyor” dediğini aktardı. 

Tecridin son bulması için başlatılan açlık grevine işaret eden Atak,“Gelsinler cezaevinde olan zorluklar için bir çare bulalım. Tekrar açlık grevleri başladı. Annelere sesleniyorum onlardan rica ediyorum gelsinler çocuklarımızın üstündeki baskılara karşı bir olalım” dedi

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.