CPT soruları yanıtsız bıraktı

CPT

CPT

  • CPT, son ziyarette Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşülüp görüşülmediğine dair soruya yanıt vermiyor.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın avukatlarının, Öcalan'ın ziyarete çıkmadığı duyumunu paylaştığında teyit ya da reddetmeyen CPT, MA muhabirinin sorusunu da yanıtsız bıraktı. 

Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), 20-29 Eylül tarihli Türkiye ziyaretine dair 3 Ekim’de yaptığı açıklamada, ziyaret ettiği kurumlar arasında İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nin de yer aldığını duyurmuştu.  Ziyarete dair 4 Ekim’de Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sorularını yanıtlayan CPT’nin İmralı Heyet Başkanı ve CPT 2. Başkan Yardımcısı Therese Rytter, “Türkiye'deki tüm mahkumları ziyaret ettiğimizi söyleyebilirim ama bulgularımızı açıklayamam. Bunlar, raporun kamuoyuna açıklanması durumunda açıklanacak" demişti. 

Öcalan'ın müdafiliğini yürüten Asrın Hukuk Bürosu, 29 Kasım’da “CPT’nin Eylül 2022 tarihinde İmralı Adasına yaptığı ziyarette Sayın Öcalan’ın görüşmeye çıkmadığı duyumuna sahibiz” açıklaması yaptı.

Asrın Hukuk Bürosu’nun bu açıklamasının ardından MA'dan Gözde Çağrı Özköse'nin ulaştığı CPT’nin İmralı Heyet Başkanı Therese Rytter, cezaevinde Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine dair soruya, “Ziyaret vesilesiyle heyet, hâlihazırda İmralı’da tutulan dört tutuklunun tümüne yapılan muamele ve tutukluluk koşullarını incelemek üzere İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne de gitmiştir. Bu bağlamda, tutuklulara sunulan toplumsal faaliyetlere ve onların dış dünyayla olan bağlantılarına özel olarak dikkat edilmiştir” yanıtı verdi. ANKARA

Fırat tecride karşı yürüdü

Fırat Bölgesi'nden binlerce kişi tecride karşı alanlara çıktı, Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için çağrıda yaptı.

Binlerce kişi Kobanê kent merkezindeki Özgür Kadın Meydanı’nda toplanarak Önder Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı düzenlenen yürüyüşe katıldı. Önder Abdullah Öcalan’ın posterlerinin taşındığı yürüyüşte “Bê Serok Jiyan Nabe”, “Bimirin mêtînger” sloganları atıldı.

Kobanêya Nû Mahallesi’ne kadar devam eden yürüyüşün ardından miting düzenlendi. Mitingde konuşan Fırat Bölgesi Kongra Star Koordinasyon Üyesi Macîda Hesûn, işgalci Türk devletinin tutsakların haklarını ihlal etmesi ve ağır tecrit uygulamalarına karşı uluslararası güçlerin sessizliğini kınadı.

Öcalan’ın fikir ve felsefesiyle kendilerine ruh ve güç kattığını söyleyen Macîda, şunları söyledi: “Sömürgecilerden kurtuluş için Devrimci Halk Savaşını sürdüreceğiz. Tüm bölge halkı işgalci Türk devletinin saldırılarına karşı birlik olmalı ve Önder Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için her gün mücadele etmelidir.”

Miting “Berxwedan jiyan e” sloganı eşliğinde sona erdi. ANHA/KOBANÊ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.