Cudi için oturma eylemi

10 Eylül 2020 Perşembe - 16:31

  • Cudi Dağı’nda üç ayı aşkındır ormanlar yakılıyor ve seyreden devlet, müdahale edilmesini de engelliyor. HDP’li Özgüneş, bu duruma dikkat çekmek için oturma eylemi başlattı.

 

Cudi Dağı bölgesinde üç ayı aşkındır orman yangınları devam ediyor. Şırnak’ın Cifane (Cevizdüzü), Nerex (Dağkonak), Gilindor (Kemer), Nêvava (Üçkiraz) ve Gundikê Spîndarûkê (Kavalı) Avgamasya (Toptepe) köyleri kırsallarında başlayan orman yangını sürerken, bugüne kadar herhangi bir müdahalenin yapılmaması ise tepkilere neden oluyor. Yangınla birlikte binlerce ağaç kül olurken, birçok canlının da yaşam alanı yok oldu. Bölgede hayvancılık yaparak geçimini sağlayan yurttaşlar ise büyük bir zararla karşı karşıya kaldı.

Yangına müdahale etmek isteyen yurttaşlar ve yetkililer sık sık “güvenlik” gerekçesiyle askerler tarafından engellendiği için müdahalede bulunulmuyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, yangınlara müdahale edilmemesini kınamak ve konuya dikkat çekmek amacıyla partisinin il binası önünde oturma eylemi başlattı. Özgüneş, “Bizler bu yangınların nasıl çıkarıldığını çok iyi biliyoruz. Yangın çıkan bölgelere yakın olan köylüler defalarca müdahale etmek istedi ama yangını çıkaranlar engel olmaya çalıştı” dedi. Özgüneş, Türkiye’nin batısında çıkan yangınlarda seferber olanların ve dış ülkelerden yardım isteyenlerin bölgede çıkan yangınlar için seslerini çıkartmadığını dile getirdi.  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.