Darbe kuşatmasını kırıyoruz

3 Kasım 2020 Salı - 16:18

  • HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, 4 Kasım siyasi darbe sürecinin, 30 Ekim 2014’teki MGK’da kararlaştırılan Çöktürme Planı’yla başlatıldığını hatırlatarak, şunların altını çizdi: ”6 yıldır bir darbe kuşatması söz konusudur.

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, mevcut iktidarın çökeceğini belirterek, ”Planlarınız, kayyum gasplarınız, rehine operasyonlarınız asla sonuç vermeyecek. Bu planlarınızla sizin iktidarınız, faşizminiz çökecektir. 4 Kasım darbeleriniz, planlarınız karşısında bizim de 7 Haziranlarımız var, 31 Martlarımız var. Büyüyen demokrasi ittifakımız var” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan, partisinin Grup Toplantısı’nda konuştu:

Çürük düzen kader değil

İmar affıyla kaçak yapıların önünü açan, dere yataklarına bina yapılmasına izin veren bu iktidardır. Denetim yollarını kapatan bu rantçı anlayış, afetlerden daha tehlikelidir. Evet, binalar çürüktür ama asıl çürük olan; yıllardır fay yasasını çıkartmayan, depremde mezara dönüşecek olan yapılara göz yuman bu rantçı sistemdir. Afetler kaderimiz değildir. Bu çürük düzen de kaderimiz değildir. Değiştirmek, elimizdedir. Deprem anından itibaren kriz masası oluşturan partimiz İzmir halkının yanında oldu, dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.

4 Kasım siyasi darbesi

 4 Kasım’daki hukuk dışı rehin alma operasyonu, demokratik siyasete, demokrasiye karşı yapılmıştır. 15 Temmuz’daki darbe girişiminin AKP iktidarı eliyle siyasi darbeye dönüştürüldüğü tarihtir 4 Kasım. 4 Kasım’dan bu yana son 6 yılda eşbaşkanlarımız, vekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız, yöneticilerimiz, üyelerimiz dâhil 20 bini aşkın kişi gözaltına alındı, 10 bine yakını hukuksuzca tutuklandı. Belediyelerimiz birer birer gasp edildi. Yetmiyor, her sabah gözaltı haberleri ile güne başlamaya devam ediyoruz.

6 yıldır uygulanan plan

 Bu siyasi darbe süreci, 30 Ekim 2014’te MGK’da kararlaştırılan Çöktürme Planı’yla başlatıldı. Bu plan; AKP-MHP iktidarının, Şark Islahat Planı’nın güncellemesidir. Faşizmi kurumsallaştırma, tekçilik rejimini inşa etme planıdır. 6 yıldır bu planı uyguluyorlar. Bir darbe kuşatması söz konusudur. Aynı zamanda tüm toplumu hedef alıyor.

HDP cezaevlerine sığmaz

6 yıldır direnen, dimdik ayakta duran; barajlarını, seçim hilelerini boşa çıkaran, oyunlarını bozan bir HDP var karşılarında. Bir gidip, bin gelen, cezaevlerine sığmayan bir HDP ve halk gerçeği var karşılarında. Bu gerçeği asla yok edemeyecekler. Siyasi darbeleri, bizim mücadelemizi değil; bizim mücadelemiz, onların darbelerini kırıma uğratmaya devam edecektir.

İktidar çökecek

 Planlarınız, kayyum gasplarınız, rehine operasyonlarınız asla sonuç vermeyecek. Bu planlarınızla sizin iktidarınız, faşizminiz çökecektir. 4 Kasım darbeleriniz, planlarınız karşısında bizim de 7 Haziranlarımız var, 31 Martlarımız var. Büyüyen demokrasi ittifakımız var.

Bu ülkeyi kriz, savaş, faşizm sarmalına siz soktunuz. İnsanları işsizlik, açlık ve yoksulluk girdabına siz soktunuz. İnsanları askıda kuru ekmeğe siz muhtaç ettiniz. 18 yıllık iktidarınızda 5 bin insanın intiharına siz neden oldunuz. Yolsuzluğu, yoksulluğu siz büyüttünüz. Barışın, demokrasinin, adaletin olmadığı bir düzende ekonomik adalet olabilir mi? HDP’ye, demokratik siyasete, toplumsal muhalefete karşı uyguladığınız çökertme planlarıyla toplumun gelecek umutlarını ve ekonomiyi çökerttiniz. Halkı yoksullaştırdınız. Faşizmin maliyeti daha fazla işsizlik, daha fazla yoksulluk, açlık ve intihardır.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.