Darbe üstüne darbe vuruluyor

20 Nisan 2022 Çarşamba - 19:00

  • Gerillalar, Avaşîn ve Zap'ın her yerini birer direniş alanına çevirerek Türk işgalcilere darbe üzerine darbe vuruyor; 34 Türk askeri öldürüldü, 6'sı yaralandı.

 

HPG ve YJA Star gerillaları, çok geniş bir coğrafyada, Türk ordusunu tüm tekniğini alt ederek, yüksek fedai ruh ve cesaretle yeni dönem gerilla taktiklerini kullanarak eylemler geliştiriyor. HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından paylaşılan detaylar şöyle:

Avaşîn bölgesi

* YJA Star gerillaları, 19 Nisan günü saat 15.30’da Werxelê Direniş Alanı’ndaki Türk güçlerini denetim altına aldıktan sonra vurdu; 10 Türk askerini öldürdü, 2'sini yaraladı. 

*  Werxelê Direniş Alanı’nda 19 Nisan günü 17:30 ve 17:50’de hareket halinde olan Türk işgal güçleri, 2 kez sabotaj taktiğiyle vuruldu; 2 Türk askeri öldürüldü. 

Zap bölgesi

*  Karker Direniş Alanı’na bağlı Girê Şehîd Ciwan’a 17 Nisan günü saat 21.00’de indirme yapmak isteyen helikoptere müdahale edeng erilla, indirme yapmadan alandan uzaklaşmasını sağladı.

* Karker Direniş Alanı’nda 18 Nisan günü mevzilenmek isteyen işgalciler, suikast taktiğiyle vuruldu; 1 Türk askeri öldürüldü. 

* Cîloya Biçûk alanından ve Şehîd Şaho boğazından Girê Şehîd Tufan alanına doğru 18 Nisan günü ilerlemek isteyen işgalciler 2 kez ağır silahlarla vurularak durduruldu.

*  Werxelê Direniş Alanı’ndaki işgalciler 18 Nisan günü 2 koldan vuruldu; 1 Türk askeri öldürüldü. 

* Karker Direniş Alanı’ndaki bir silsileye 18 Nisan günü mevzilenmek isteyen işgalciler 2 kez ağır silahlarla vuruldu. 

* Şehîd Rûstem Direniş Alanı’na bağlı Girê Şehîd Agir’a 18 Nisan günü saat 13.00’te mevzilenmek isteyen işgalciler vuruldu; 1 Türk askeri öldürüldü.

* Türk ordusu, 18 Nisan günü 3 kez Kunîşka Direniş Alanı’na girmek istedi. Gerillanın etkili müdahaleleri sonucunda ilerleyemedi. Bir kademe geri çekilen işgalci Türk ordusu, alanı yoğun bir şekilde bombaladı.

* Karker Direniş Alanı’na bağlı Girê Şehîd Ciwan alanı üzerinde bulunan 1 Dron, 19 Nisan günü saat 07.00’de darbelendi.

* Girê Şehîd Tufan’da 19 Nisan günü saat 09.20’de mevzilenmek isteyen işgalciler, sabotaj taktiğiyle vuruldu; 1 Türk askeri öldürüldü. 

* Girê Şehîd Tufan çevresinde 19 Nisan günü saat 11.00’de hareket halinde olan işgalciler sabotaj taktiğiyle vuruldu; 2 Türk askeri öldürüldü. 

* Karker Direniş Alanı’na bağlı Girê Şehîd Ciwan’daki işgalciler, 19 Nisan günü saat 11.10’da ağır silahlarla vuruldu; 6 Türk askeri öldürüldü, 4'ü ise yaralandı.

* Türk ordusu, 19 Nisan günü KDP denetimindeki Şêladizê nahiyesinden Kurêjahro Direniş Alanı’na doğru karadan harekete geçti. Girê Şehîd Şemdîn’e mevzilenmek isteyen işgalciler sabotaj taktiğiyle vuruldu; 2 Türk askeri öldürüldü. 

* YJA Star gerillaları, Kurêjahro Direniş Alanı’na bağlı Girê Şehîd Çiyager’e konumlanmak isteyen işgalcileri 19 Nisan günü saat 06.15’te suikast taktiğiyle vurdu; 2 Türk askerini öldürdü. 

*  Kunîşka alanına doğru 19 Nisan günü saat 15.30’da ilerlemek isteyen Türk güçleri, müdahale edilince bir kademe geri çekildi.

*  Kurêjahro Direniş Alanı’na 19 Nisan akşamı konumlanmak isteyen işgalciler, YJA Star gerillaları öncülüğünde denetim altına alındıktan sonra vuruldu. Birinci eylem kolu, yakın mesafeden vurarak, 4 Türk askerini öldürdü. İkinci eylem kolu ise ferdi silahlarla vurarak 1 Türk askerini öldürüldü. Bu eylemde öldürülenlerden 1’i rütbeliydi.

* Girê Şehîd Harûn’a 19 Nisan günü saat 10.00’da konumlanmak isteyen işgalciler sabotaj taktiğiyle vuruldu; 1 Türk askeri öldürüldü. 

* Zap bölgesine bağlı Kurojahro, Karker, Şehîd Şahîn, Çemço, Sîda, Rênçbiraxa ve Şikefta Birîndara Direniş Alanları, 17 ve 18 Nisan günleri sınır hattındakikarakollardan atılan obüsler ve savaş uçaklarıyla 47 kez bombalandı.

* Girê Cûdî, Girê Amediye ve Girê FM alanları ise 18 Nisan günü sınır hattındaki karakollardan atılan obüsler ve savaş uçaklarıyla 19 kez bombalandı. Aynı gün Metîna'daki Girê Hakkari alanı da sınır hattında bulunan karakollardan atılan obüsler ve savaş uçaklarıyla 6 kez bombalandı.   BEHDİNAN

 

Şaristan, Navdar ve Rêdûr

Türk ordusunun Medya Savunma Alanları’na yönelik 17 Nisan’da başlattığı saldırıda şehit düşen üç gerillanın kimliklerini açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan açıklamada, özellikle Çiyareş, Şikefta Birîndara, Karker, Kurêjahro ve Werxelê Direniş Alanları’ndaki gerilla güçlerinin destansı direnişine dikkat çekildi. Gerillanın bu direniş alanlarında işgalcilere ağır darbeler vurduğu belirtilen açıklamada, ilk gününde toplamda 32 Türk askerinin öldürüldüğü bu destansı gerilla direnişine öncülük eden yiğit komutanlardan Şaristan'ın Karker Direniş Alanı’nda şehit düştüğü bildirildi. Cesur militanlar olan Navdar ve Rêdûr'ın da Kurêjahro alanında şehadete ulaştığı ifade edildi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.