Dava açılmadan katillere tahliye

Özüm Vurgun

Özüm Vurgun

  • Sêgirk'te korucuların katlettiği DEM Parti'li Ahmet Gün'ün ailesinin avukatı Özüm Vurgun, 80 gündür dosyaya ulaşamadıklarına belirterek, "Daha dosya açılmadan failler tahliye edildi" dedi. 

Şirnex’in Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Sêgirk (Şenoba) Beldesi'nde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sêgirgê Belediye Meclis üyesi ve parti yöneticisi Ahmet Gün, Taloka köyünde 11 Aralık 2023’te korucuların saldırısında yaşamını yitirdi, oğlu Abdurrahim Gün yaralandı. Gün’ün katledilmesinin ardından Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında korucu Enver Babat (60), Ömer Yarar ile korucu Sıddık Babat ve oğlu Ebubekir Babat hakkında yakalama kararı çıkarıldı.  Enver Babat, 11 Aralık’ta gözaltına alındı ve "kasten öldürme” suçundan tutuklandı. Diğer saldırganlar ise olaydan bir ay sonra cezaevine gönderildi. Enver Babat ve Ebubekir Babat’ın 29 Şubat’ta tahliye edildiği ortaya çıktı. Ahmet Gün’ün katledilmesiyle ilgili soruşturma kapsamında Sıddık Babat tutuklu bulunuyor. 

Gün ailesi avukatı Özüm Vurgun, işlenen cinayettin politik olduğunu, ancak yargının olayı iki aile arasında husumet olarak kabul ettiğini belirterek, faillerin gerekli cezaları almaları için bütün hukuki yolları kullanacaklarını söyledi. Vurgun, şu bilgileri paylaştı: “Dosyada hukuka aykırı bir şekilde gizlilik kararı var. Biz bu dosyaya hala erişemiyoruz ve dosya içerisinde yokmuşuz gibi davranılıyor. Hakim ve savcıyla görüştüğümüzde, ‘tutuklu kalan şüpheli suçlu’ deniliyor fakat Abdurrahim Gün’ü kim vurdu, kim sopalarla dövdü? Bu soruların cevabı yok. Sanki bu dosyada sadece bir ölen var, yaralı olan hiç kimse yokmuş gibi davranılıyor. Dosya hala soruşturma aşamasındadır. Daha yaralının bacağındaki kurşun yarasından haberi olmayan bir savcı ve hakimlikle beraberiz. Yaralı kurtulan Gün, 7. ameliyatını oldu. Gün’ün ifadesi savcılığın talimatıyla bir defaya mahsus sadece hastanede alındı. Hastane raporları dahi dosyaya konulmamış ve Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gönderilmemiş. Savcılık makamına göre; cinayet iki aile arasında bir kavgadan ibaretmiş ve suçluyu buldukları, kararı verdikleri ve diğerlerini de tahliye havasındalar.”

 

Katledilen Sêgirk (Şenoba) DEM Parti Sêgirgê Belediye Meclis üyesi ve parti yöneticisi Ahmet Gün

 

Dosyanın iki aile arasındaki husumet olarak ele alınamayacağını vurgulayan Vurgun, “Bu dosya siyasi bir cinayettir. Ahmet Gün katledildiğinde oğlu yanında olmasaydı, faili meçhule gidecekti. Gün’ün katilleri şu an yargı tarafından korunmaya başlandı. Ahmet Gün’ü öldüren bir korucunun silahıdır. 90’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerde kullanılan korucuların çoğu bugün emekli olanlardır. Bu dosya faillerin istediği gibi olmayacak. Yargı bir şekilde doğru yolu bulacak” dedi.

Tahliye kararını şaşkınlıkla karşıladıklarını dile getiren Ahmet Gün’ün yeğeni Cemil Gün, “Bu tahliye bizi derinden yaraladı. Daha bir duruşma dahi olmadan ve dosya açılmadan failler tahliye edildi. Hepsi örgütlü bir şekilde Ahmet Gün’ü öldürdüler, oğlunu da öldürmek istediler ama o yaralı olarak kurtuldu. Biz ailece bu karar sonrasında tekrardan yıkıldık. İki ay içerisinde nasıl bir tahliye kararı verirler? Tahliye edilenlerin hepsi faildir. Failler önce darp etmiş, sonra da silahla taramışlardır” şeklinde konuştu. ŞIRNEX

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.