‘Dava ilk celsede sekteye uğradı’

Kadın Haberleri —

.

.

  • Firdevs Babat’ı katleden Ahmet Babat hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Fail, can güvenliği gerekçesiyle davanın başka bir kente çekilmesini talep ederken, mahkeme talebin Adalet Bakanlığına havale etti. Aile avukatı ise daha ilk celsede davanın sekteye uğradığını kaydetti. 

Firdevs Babat’ı katleden Ahmet Babat hakkında açılan davanın ilk duruşması Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. 

Şirnex’in Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Sêgirkê (Şenoba) beldesinde, 18 Ağustos 2022 tarihinde kaybolduktan bir gün sonra cansız bedeni Hezil Çayı’nda bulunan Firdevs Babat’ın faili Ahmet Babat hakkında “çocuğu kasten öldürmek” suçundan açılan davanın ilk duruşmasına Amed ve Dîlok baroları ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Amed Şubesi’ne üye avukatlar, Rosa Kadın Derneği yöneticileri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şirnex Milletvekili Nuran İmir, kentin belediye eşbaşkanları, HDP il ve ilçe yöneticileri, Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği avukatı Hediye Gökçe Baykal ile  Firdevs Babat’ın ailesi katılırken, Babat’ın birçok yakını yer olmadığı gerekçesiyle salona alınmadı.

Davanın nakli talep edildi

Duruşmaya fail Ahmet Babat’ın avukatı, can güvenliği olmadığı iddiasıyla katılmazken, Ahmet Babat ise, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Mahkemeye dilekçe veren fail Babat, dilekçesinde can güvenliğinin olmadığını ileri sürerek, davanın başka bir kente alınmasını talep etti. Güvenlik nedeniyle avukatının da duruşmaya katılmadığını savunan fail Ahmet Babat, dilekçesinde "Bu olayı korktuğum için üstüme aldım. Davayı başka yere çekmenizi talep ediyorum" diye belirtti. 

Daha sonra söz alan savcılık da, ara mütalaasında 23 Ocak tarihli dilekçenin işleme konulması, davanın başka bir kentte taşınmasını talebinin kabul edilmesini ve fail Babat’ın tutukluluk halinin devamını talep etti.

Firdevs’in babası: Dava taşınırsa katılmayacağız

Firdevs Babat’ın babası Tamer Babat, davanın başka kente nakil edilmesini kabul etmediklerini belirterek, “Hiç kimsenin can güvenliği tehlikede değil, bu olayı yapanlar tutukludur. Bunu Ahmet Babat tek başına yapmadı. Bu dava burada görülmeye devam edilsin. Ailelerin canları tehlikede değil, dava başka yere taşınsa hiçbir duruşmaya katılamayacağız" dedi. 

Babat'ın annesi de davanın nakil talebine karşı çıktı. Firdevs Babat’ın ablası Bişeng Babat da, davanın kentte görülmesini istediklerini dile getirdi. 

Avukatlar müdahil olma talebi  

Aileden sonra söz alan avukat Hediye Gökçe Baykal, Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı’nın avukatı, mütalaaya katılmadıklarını belirtti. 

Avukat Aycan İrmez, Şirnex Barosu adına davaya katılma talebinde bulunurken, ÖHD, Rosa Kadın Derneği, Amed, Dîlok ve Şirnex barolarının avukatları da fail ve savcının talebine katılmadıklarını belirterek, davaya müdahil taleplerinin kabul edilmesini istedi. 

Duruşma 11 Mayıs’a ertelendi

Avukatların konuşmaları ardından, mahkeme heyeti, iddia makamının davanın başka bir kente taşınması talebinin Adalet Bakanlığınca görüşülüp nihai karara bağlanmasına, Ramazan Babat’ın tanık olarak dinlenmesine ve sonraki duruşmada hazır edilmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına ve baroların davaya katılım taleplerinin bir sonra ki celsede karara bağlanmasına karar vererek duruşmayı 11 Mayıs’a erteledi. 

Sanık mağduriyet devşiriyor

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapıldı. Davanın avukatı Hediye Gökçe Baykal, adalet için burada bulunduklarını belirterek, şöyle devam etti: “Dava daha ilk celsede sekteye uğradı. Gerçek dışı beyanlarda bulunan fail, can güvenliğinin olmadığını söyledi ve mahkemede itibar ederek, dosyayı yer değişikliği için Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Duruşmada da söylediğimiz gibi sanığın ailesine karşı bugüne kadar tek bir olay dahi gerçekleşmemiştir. Sanık kendisine bir mağduriyet devşirmeye çalışıyor. Asıl mağdur müvekkilim ve ailesidir. Mahkemenin bu kararına katılmıyoruz. Umarız Adalet Bakanlığı’ndan da aksi bir karar gelir ve burada görülmeye devam eder. Dosya nereye giderse gitsin takip etmeye devam edeceğiz. Firdevs için adalet aramaya devam edeceğiz.” 

3’üncü DNA kimin?

Baba Tamer Babat ise, tepkisini şöyle sürdürdü: “Hayal kırıklığına uğradım. Dün ilk defa olay yerine gittim. Olay yerinde keşif yapılması istiyorum ve talep ediyorum. Dediler ki Firdevs Babat orada bekledi silah getirilene kadar. Kesinlikle bu doğru değildir. Firdevs Babat’ın başında biri beklemiş bir diğeri de gitmiş silahı getirmiş. Devletten tek istediğim olay yerinde keşif yapılması ve 3’üncü DNA’nın kime ait olduğunu açığa çıkarmasıdır.” 

Failler sırtını devlete dayıyor

Ardında konuşan HDP’li vekil Nuran İmir, adalet için mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı. Duruşmayı izleyen Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ise, kadın cinayetlerinin politik olduğuna işaret ederek, “Bugün bu duruşmada politik olma halini aslında çok daha farklı boyutlarını görüyoruz. Özellikle devletin silahlandırdığı kişilerin toplumsal olarak kadın ve çocukların üzerinde çok ciddi şiddet ve istismarına ön açtığını ve faillerinin suç işlemeye yatkın ve sırtlarını devlete dayandırdıklarını görüyoruz. Kadın örgütleri bütün bu sistematik suç işleme halenin örgütlü olması ve devlet eliyle de ne yazık ki cezasızlıkla sonuçlandırmasından kaynaklı olarak buradayız. Bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz. Bu davanın cezasızlıkla sonuçlanmasını istemiyoruz, yeter artık” dedi. 

ŞIRNEX-MA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.