DEDAŞ protestosuna devlet saldırısı

13 Eylül 2020 Pazar - 17:34

  • Artuklu ilçesine bağlı Girharrîn kırsal mahallesinde jandarma desteğiyle elektrik sayaçlarının direklerin üzerine çıkarılması üzerine başlayan protestolar devam ediyor.

 

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Girharrîn (Ortaköy) kırsal mahallesinde 9 Eylül’de Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) tarafından evlerin elektrik sayaçlarının elektrik direklerinin üzerine çıkarılması amacıyla yüzlerce jandarma eşliğinde çalışma başlatıldı. Konumu ve seçmen tercihi ile dikkati çeken Ortaköy, 12 bine yakın nüfusu ve 6 bini aşkın seçmen sayısı ile Mardin’in en büyük mahallelerinden biri. Yerel ve genel seçimlerde Mardin’de AKP’nin “oy deposu” olarak görülen mahallede iktidar partisi yüzde 90’a yakın oy alıyor. Hemen her seçim döneminde AKP’li bürokratların büyük vaatler verdiği mahallede en son 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yol, kanalizasyon, elektrik, su, doğalgaz ve internet sorunlarının çözüleceği yönünde vaatler peş peşe sıralandı. Ancak aradan geçen zaman içerisinde bu vaatlerin hiçbiri yerine getirilmedi.

Jandarma, DEDAŞ ekiplerine tepki gösteren mahalle sakinlerine tazyikli su, plastik mermi ve biber gazıyla saldırdı, 20’yi aşkın kişi gözaltına alındı.

Büyüyen tepkiler ile birlikte mahallede sokak aralarına barikatlar kurularak, lastikler yakılmaya başlanırken, jandarmanın saldırısına da taşlarla karşılık verilmeye başlandı.

Bölgede 6 ilde elektrik enerjisi hizmeti veren DEDAŞ yaptığı açıklamada köydeki sorunun “kaçak elektrik” kullanımından kaynaklandığını ve mahallenin yüzde 95 oranında kaçak elektrik kullandığını iddia ediyor. Mahalle sakinleri ise DEDAŞ’ın yıllardan bu yana mahalleye yeteri kadar enerji vermediğini yılın yaklaşık 6 ayını karanlıkta geçirdiklerini aktarıyor.

Mahallenin giriş çıkışları jandarma tarafından tutulurken, Mardin-Nusaybin yolunun kapatılmaması için halkın mahalleden çıkmasına izin verilmiyor. Tamamı yakılan lastikler nedeniyle siyah duman altında kalan mahallede, birçok siyasi partinin il yöneticileri de olay yerinde yurttaşlarla görüşerek taleplerini dinlendi. Mahalle sakinleri ise Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın mahalleye gelerek, yaşananları bizzat kendilerinden dinlemesi yönünde çağrıda bulundu.  MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.