Değişimin belirleyici gücüyüz

Dosya Haberleri —

Murat Kalmaz

Murat Kalmaz

DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Murat Kalmaz, yerel seçimlere ilişkin Yeni Özgür Politika’nın sorularını yanıtladı:

  • “Küçükçekmece, Avcılar, Adalar ve Sancaktepe gibi ilçelerde belediyelerin el değiştirme noktasında belirleyici gücüz. İttifak yaptığımız güçlerle ve yerel dinamiklerle yaptığımız tartışmalar sonuçlandıkça adaylarımızı açıklayacağız.” 
  • “Kent uzlaşısı sadece bir araya gelip bir belediyeyi kazanma meselesi değildir. Kürt halkının temel hassasiyetleri var. Seçime girerken on binlerce tutuklusu olan, yüzlerce seçilmişinin hapishanelerde olduğu gerçeğini görmeyen bir muhalefetle kent uzlaşısını gerçekleştirmemiz mümkün değil.”
  • İttifak politikalarında ilkeli bir duruş sergilediklerinin altına çizen Kaymaz: “Kürt’ün acısını hissetmeyen, savaş politikalarına karşı çıkmayan, Sayın Öcalan üzerinde devam eden ağır tecridi, bir bütünen Kürtler üzerinde uygulanan faşizan politikaları görmeyen, seçim malzemesine dönüşür.”

ERDOĞAN ALAYUMAT

Yerel seçimler için geri sayım başladı. 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi adaylar da belli olmaya başladı. AKP-MHP iktidar bloku İstanbul adayını açıklarken, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) adayı oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu CHP’nin adayı olurken, seçimlerde stratejik rol oynayan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) ise İstanbul’da aday çıkarıp çıkarmayacağı yönündeki tartışmalar ise sürüyor. İstanbul’un Esenyurt, Avcılar, Adalar ve Sultanbeyli ilçelerinde kendi adayları ile seçime gireceğini açıklayan DEM Parti’nin büyükşehir ve diğer ilçeler için ise görüşmelerinin devam ettiği öğrenildi. Sorularımızı yanıtlayan DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Murat Kalmaz, 2019 yerel seçimleri ve 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden farklı olarak 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde kazanmak üzerinden bir strateji izleyeceklerini söyledi.

Yerel seçimlere az bir zaman kaldı. Seçimlerin en önemli merkezlerinde biri de İstanbul. Önceki seçimlerde Kürt seçmenin oyları ile CHP İstanbul’da seçimleri kazandı. Kürt seçmen ve DEM Parti’nin İstanbul’da nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu. Çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Hem iktidar hem de muhalefet için İstanbul seçimleri, genel politikasını belirleyen bir konumda olacak. İstanbul’u kim alırsa alsın seçim zaferini bunun üzerinden ilan edecektir. Dolayısı ile İstanbul, hem muhalefet hem de iktidar için çok önemli bir kent olma özelliğini taşıyor. En büyük Kürt kenti olma özelliğine sahip olan İstanbul, bizim açımızdan da seçimlerde kritik bir öneme sahip. Bizim de bu anlamda çalışmalarımız devam ediyor. Bildiğiniz gibi parti merkezimiz İstanbul’un 4 ilçesinde kendi adaylarımızla gireceğimize dair bir açıklama yapmıştı. Bu dört ilçede esas aldığımız şey daha çok kent uzlaşısıdır. Esenyurt, Adalar, Avcılar ve Sultanbeyli ilçelerinde bu kararı aldık ama bu ilçelerde kent uzlaşısı perspektifi ile hareket edeceğiz. Bunun alt yapısını her ilçenin tüm dinamiklerini katarak adaylarımızı belirleyeceğiz ve seçimlerde bu uzlaşıyı temel alarak gireceğiz.

Yöre dernekleri, sivil toplum örgütleri, sol ve sosyalist güçlerin olduğu ilçelerde kent uzlaşısı bütünlüğünü ele aldığımız bir süreci devreye sokacağız. Bu anlamda çalışmalarımız başladı. İstanbul’da seçim koordinasyon merkezimizi kurduk. Pek çok kesimle görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki süreçte genel seçim politikamızın netleşmesi ile birlikte adaylarımızı belirleyeceğiz.

Önceki seçimde İstanbul’da iktidara kaybettiren bir seçim stratejisi izlediniz. Bu seçimde iktidar partisi olmak üzere birçok kesimin gözü kulağı partinizin izleyeceği seçim stratejisine kitlenmiş durumda. Bir röportajınızda “Bedelsiz kimseye tek bir oy vermeyeceğiz” demiştiniz. Bunu biraz açar mısınız?

Biz bir önceki seçimleri genel anlamda iktidara kaybettirme üzerinden kurduğumuz denklem üzerinden götürmüştük. Dolayısıyla bizim açımızdan kazanımları olan bir süreçti. Kürtlerin Türkiye’nin değişimi ve dönüşümü, faşizmden kurtulmak açısından yapmış olduğu fedakarlık tüm kesimler tarafından görüldü. Şu da çok net bir biçimde görüldü, iktidara Kürtler kaybettirdi ve muhalefete de Kürtler kazandırdı. Bu çok önemlidir. Bu süreçte de partimizin stratejik bir konumda olmasının nedeni önceki seçimlerde ortaya koyduğumuz politikadan kaynaklı. Bu seçimlerde daha çok kazanmaya dönük bir politikayı esas alacağız.

Bu nasıl olacak?

Şöyle, biz bu süreci kazan kazan olarak formüle ediyoruz. Biz gücümüzün olduğu her yerde kendi adaylarımızı çıkararak kazanma eksenli bir çalışma yürüteceğiz. Bazı bölgelerde kent uzlaşısı çerçevesinde kazanımlarımızı öne çıkaran bir politika izleyeceğiz. Ortaya koyduğumuz kent uzlaşısı çerçevesine uyan, genel politikalarımıza, stratejimize, halkımızın beklentileri, yerel dinamiklerin ve demokratik yerel yönetimlerin nasıl olması gerektiği konusunda ortaklaşan herkesle bu kazanımları bütünleştirerek süreci yürüteceğiz. Bizim koşulsuz tek bir oyumuzun olmadığından kastımız budur. Kazanımlarımızı esas alan bir noktada seçim sürecini yürüteceğiz.

İstanbul’un Esenyurt, Adalar, Avcılar ve Sultanbeyli ilçelerinde kendi adaylarınızla seçime gireme kararı aldınız. Bu ilçeler gerek muhalefet gerekse de iktidar için de çok kritik ilçeler. Kendi adaylarınızı çıkaracağınız bu ilçeleri neye göre belirlediniz?

Her şeyden önce bu ilçelerde potansiyel gücümüz var. Örneğin Esenyurt ilçesinde kazananı belirleyen biziz. Bunun dışında İstanbul’da Kürt nüfusunun en fazla olduğu ilçelerin başında geliyor. Dolayısıyla her zaman iddialı olduğumuz bir ilçe. Bu gücümüzden dolayı bu ilçeler belirlendi. Elbette ki İstanbul’daki gücümüz bu ilçelerle sınırlı değil. Biz bütün ilçelerde seçimi belirleyen bir konumdayız. Örneğin Küçükçekmece, Avcılar, Adalar ve Sancaktepe gibi ilçelerde belediyelerin el değiştirme noktasında belirleyici gücüz. İttifak yaptığımız güçlerle ve yerel dinamiklerle yaptığımız tartışmalar sonuçlandıkça peyder pey diğer ilçelerde de adaylarımızı açıklayacağız.     

İstanbul’da belli başlı hazırlıklarınızın olduğunu söylediniz ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi için netleşen bir stratejinin olmadığını görüyoruz. Aday çıkarılması ya da ittifak konusunda henüz net bir durum yok. “Kapımız herekse açık” diyorsunuz. İstanbul özgülünde gerek iktidar partisi gerekse de muhalefet partisilerinden kimse size geldi mi?

İttifak tartışmaları daha çok genel merkez düzeyinde yapılıyor. Genel anlamda muhalefetin halen yeterince cesaretli olmadığı gerçekliği karşımızda duruyor. Daha cesur adımlar atması gerekiyor. Sadece yerel seçimlerle ilgili değil genel anlamda daha çok cesur adımlar atması, daha çok şeffaf olması yönünde beklentimiz var. Ancak içine girdiğimiz bir yerel seçim var. Bundan kaynaklı bazı konuların daha yerelden ele alınması noktasında bir yaklaşım da var. Bu yönlü ilçeler boyutuyla belli başlı talepler gelişebiliyor. Daha önce de belirttiğim gibi genel politikalar belirlenmediği için biz de henüz net bir şey söyleyemiyoruz.