‘Demokrasi Belgesi’ hazırlığı

.

.

  • HDP’nin çağrısıyla bir araya gelen 7 parti ve oluşum, ortak mücadele hazırlıkları kapsamında “Demokrasi Belgesi” deklare etmeye hazırlanıyor.

HDP'nin çağrısıyla bir araya gelen Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), ortak mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında her yapıdan temsilciler düzenli olarak bir araya geliyor. Belli bir takvime kavuşturulan bu çalışma kapsamında oluşturulan koordinasyon, gelişen olağanüstü durumlarda da politika üretiyor.
Newroz, 8 Mart ve 1 Mayıs’ı ortak örgütleyen ve alanlarda olan 7 siyasi parti ve oluşum, ilk etkinlik olarak 5 Haziran’da Ankara’da “Hafıza, Hakikat, Hesaplaşma” konulu bir gün sürecek konferansın hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. Konferans kapsamında AKP’nin iktidarı döneminde gündeme gelen iş cinayetlerinden mafya ilişkilerine, katliamlar masaya yatırılacak. Mafya-siyaset, çete-sermaye ağının mağdurları, hakikat ve çözüm önerilerini tartışacak. Yakın geçmişten uzağa bir hafızayı oluşturma, güçlü bir adalet, yüzleşme ve hesaplaşmanın önemi vurgulanacak.
Türkiye'nin yakıcı sorunlarına dair de çalışma yürüten 7 parti ve oluşum, Ankara ve İstanbul’da startı verilen “ücretler artırılsın, zamlar geri alınsın” çalışmasını da Temmuz'a kadar sürecek bir kampanyaya dönüştürecek. En geniş toplumsal katılımın hedeflendiği bu çalışma kapsamında ekonomide yaşanan kriz, eriyen ücretlere dair talepler görünür hale getirilecek.

7 siyasi parti ve oluşum, çalışmalarını “ortak mücadele” olarak tanımlıyor. Mücadele ortaklığını büyütmeyi ve genişletmeyi de hedefleyen yapılar, ortak deklarasyon hazırlığını sürdürüyor. Deklarasyon “Demokrasi Belgesi” olarak isimlendirildi. “İlkeler manzumesi” olarak duyurulacak çalışma, Haziran veya Temmuz’da paylaşılacak. Bu kapsamda Türkiye’nin ortak mücadele hatlarına temas edecek belgede, kadın, yoksulluk, barış, demokrasi, ekoloji, gibi temel başlıklar yer alacak. Geniş kesimlerin davetiyle de “Türkiye’nin geleceğini birlikte değiştirelim” çağrısı yapılacak. “Demokrasi Belgesi"nde Türkiye’nin temel sorunlarından çıkış için mücadele başlıkları da yer alacak. MA/ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.