Dêrsim'de ittifak kuruldu

Dêrsim ittifak açıklama

Dêrsim ittifak açıklama

  • DEM Parti, EMEP, SMF, EÖC, TİP ve Partizan, Dêrsim'de seçim ittifakı kurduklarını açıkladı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Özgürlük Cephesi (EÖC) ve Partizan, Dêrsim'de 31 Mart 2024 yerel seçimleri için ittifak kurduklarını açıkladı. Kentteki bir otelde yapılan açıklayama DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, Emek Partisi İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, Sosyalist Meclisler Federasyonu temsilcisi ve HDP eski Milletvekili Erdal Ataş, Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcisi Gökmen Yeşil, Partizan temsilcisi Leyla Elma ve çok sayıda davetli katıldı.

Ortak açıklamada şunlar belirtildi: "Bölgemizde ve dünyamızda büyük alt üst oluşların yaşandığı bir konjonktürde demokrasinin neredeyse fiilen lağvedildiği, emekçilerin büyük bir yoksulluğun pençesine itildiği, savaş yanlısı politikaların yoğunlaştığı koşullarda 31 Mart 2024 yerel seçimlerine gidiyoruz. Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde Dersim halkının söz ve kararının egemen olacağı, tüm kent dinamiklerinin katılım ve katkısına açık kent uzlaşısı zemininde buluşuyoruz. Kadınların, gençlerin; emekçilerin, üreticilerin sesi olarak, yerel yönetimlerin demokratikleşmesi ve Dersim'de yaşayanların kendilerini yönetebilmesi için buluşuyoruz. Dersimin il merkezinde, 7 ilçesinde ve bir beldesinde Dersim halkının siyasi tercihlerinin, temsilde adaletin sağlanması amacıyla DEM Parti, EMEP, TİP, SMF, EÖC, Partizan olarak 31 Mart 2024 yerel seçimlerde ortak ve birleşik mücadeleye davet ediyoruz.”

DEM Parti Eşbaşkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki ise şunları söyledi: "Herkes bunu bilsin ki sürecimiz kolay olmadı. Görüşmelerimiz yaklaşık iki ay sürdü. Iki ay boyunca ittifak anlayışla karşınızda duran siyasi partiler, siyasi hareketler, sosyalistler, devrimciler, yurtseverler çok çalıştı. Hep birlikte başaracağız. Dêrsim için artık iddialı, yeni bir seçenek var. Dêrsim'de Kent Uzlaşısı var, Dêrsim Güç Birliği var, Dêrsim İttifakı var." DÊRSIM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.