Die Linke’ye üye kaydı arttı

Dünya Haberleri —

Die Linke - Foto: AFP/John MACDOUGALL

Die Linke - Foto: AFP/John MACDOUGALL

  • Milletvekili istifaları ile Alman Parlamentosu'nda fraksiyon olma özelliğini kaybeden Die Linke'ye üye kayıtlarında yükseliş var. Die Linke meclis çalışmalarını grup olarak sürdürecek

Funke medya grubuna bağlı gazeteler, Die Linke Genel Merkezi Karl Liebknecht Haus verilerine dayandırdıları haberlerinde, son dört hafta içinde 1567 yeni üye kaydı yapıldığını yazdı. Die Linke Sahra Wagenknecht’le birlikte 9 milletvekilinin istifası sonrası yoluna parlamento gurubu olarak devam edecek. Alman medyasında hükümet ortağı Yeşiller’in (Die Grüne) politikalarından rahatsız insanların Sol Parti’ye yönelme olasılığından da söz ediliyor. 

Fraksiyon yerine gurup
Die Linke Meclis Grubu eski Eşbaşkanı Sahra Wagenknecht’le (54) birlikte 9 milletvekili yönetimine istifa dilekçelerini vermiş ve başkent Berlin'de basın toplantısı düzenlemişti. Basın toplantısında konuşan Wagenknecht, “Ülkemizin ve insanlarımızın çıkarı için yeni bir parti kurmaktan başka çözüm bulamadık” demişti.
Açıklamaları ile parti içi tartışmalarla anılan partinin medyatik yüzü Sahra Wagenknech’in istifası beklenen bir gelişmeydi. Fakat yanında 9 milletvekilinin de istifa etmesi bazı kesimler için sürpriz oldu. Toplamda 10 milletvekilinin istifasıyla, Sol Parti parlamento fraksiyonunu 6 Aralık’ta feshedecek. 
Almanya’da mecliste fraksiyon kurabilmek için en az 37 milletvekiline ihtiyaç var, nitekim 10 milletvekilinin istifasıyla Die Linke’nin milletvekili sayısı 27’e düşmüştü. Die Linke mecliste yoluna grup olarak devam edebilecek fakat grup statüsünün fraksiyon statüsü nazaran hak ve avantajları az. 

Wagenknecht başarabilir mi?
Wagenknecht, şimdilik kendi grubunu ‘Sahra Wagenknecht Birliği (BSW) - Sağduyu ve Adalet’ adı altında kurduğu dernekle idare ediyor. Ocak 2024’te ise yeni kurulacak parti ile yola devam edecekler. Bu dernek şimdilik daha çok partiye hazırlık ve bağış toplama işleriyle uğraşıyor. Kurulacak yeni parti 2024’te Sachsen, Thüringen ve Brandenburg’ta yapılacak eyalet seçimlerine katılmayı planlıyor. Uzmanlara göre yeni partinin sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinden oy alabilme potansiyeline sahip. Zaten Sahra Wagenknecht de çoğu insanın çaresizlikten ve alternatif bulamadığından dolayı bu partiye oy verdiği görüşünde. Wagenknecht, Alman kamuoyunda medyatik bir isim fakat kuracağı partinin başarılı olup olmayacağı konusunda şüpheler var. Hatta Sahra Wagenknecht’in kuracağı partinin Almanya’da geçen ay yapılan bir anket sonucuna göre şimdi seçim olsa toplam oyların yüzde 14’ünü alarak CDU/CSU, AfD ve SPD’den sonra ‘dördüncü güçlü parti’ olacağı söyleniyordu. 

Zor günler bekliyor
Sahra Wagenknecht’in kuracağı partinin geleceği hakkında şimdiden yorum yapmak zor. Fakat bu istifaların ardından her ne kadar üye sayısı artsa da 2025’te yapılacak seçimlerde Die Linke’yi zor günler bekliyor. Zira parti, 2021 yılında yapılan Federal Meclis seçimlerinde yüzde 4,9 oranında oy almıştı ve baraj altında kalmıştı. Parti en az üç seçim çevresinde ilk oylarla doğrudan milletvekili seçtirebildiği için seçim barajını geçmiş ve meclise 39 milletvekili göndermiş, Thomas Lutze istifa edip SPD’ye geçmişti. HABER MERKEZİ
 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.