Direniş etrafında kenetlenelim

Kadın Haberleri —

3 Ekim 2022 Pazartesi - 19:50

Hamburg /Foto: M. Zahit Ekinci

Hamburg /Foto: M. Zahit Ekinci

  • Hamburg Rojbin Kadın Meclisi, Jîna Amînî’nin katledilmesini protesto etmek, Rojhilatê Kurdistan ve İran’da gelişen halk serhildanını selamlamak için yürüyüş gerçekleştirdi. Pek çok kesimin katıldığı eylemde kadınlar, direnişin etrafında kenetlenme çağırısı yaptı.

M.ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde Rojbin Kadın Meclisi'nin çağrısıyla binler, Jîna Amînî’nin katledilmesini protesto etmek, Rojhilatê Kurdistan ve İran’da gelişen halk serhildanını selamlamak için yürüyüş gerçekleştirdi.

Hamburg Rojbin Kadın Meclisi, "Jin, jiyan, azadî” şiarı ile Merkezi Tren istasyonunda yapılan eyleme, Hamburg Halk Meclisi, Alman Enternasyonalist Güçler, Rojhilatê Kurdistan ile İranlı kurumlar katıldı. Kadınlar eylemde "Jin, jiyan, azadî” yazılı pankart ile Jîna  Amînî’nin posterlerini taşıdı. Kürtçe, Farsça, Almanca sık sık “Jin, jiyan, azadî”, “Şehîd namirin”, “Tod dem Diktator (Diktatöre Ölüm)”, “Weg weg Weg Molla muss weg(Molla gitmek zorunda)” sloganlarının atıldığı eylemde, Rojhilatê Kurdistan ve KJAR bayrakları ile Qazî Mihemmed’in posterleri taşındı.

Jin Jiyan Azadî sembol oldu

Eylemde Rojbin Kadın Meclisi adına konuşan Medya Rojhilat, Jîna Amînî’ye uygulanan vahşete karşı dalga dalga büyüyen direnişi selamlayarak, “Kadınlar bugün Rojhilatê Kurdistan ve İran’da devrimin ilk kıvılcımı olmakta. Bu direnişe sahip çıkarak büyütmek gerekiyor. “Jin, jiyan, azadî” sloganı artık dünya kadınların umudu. İran rejiminin soykırımcı politikalarına karşı kadınların direniş umudunu yükseltelim. Bu katil rejimi yıkalım” diyerek direniş etrafında kenetlenme çağrısı yaptı.

Zehra İbrahimi 

Mollaların kabusu olacağız

Yürüyüşe kızı ile beraber Bremen’den katılan Zehra İbrahimi, "Saçımızın bir telinden bile korkan gerici mollaların kabusu olmaya devam edeceğiz" diye tepkisini ortaya koydu.

Hanzade Bahtiyarı

Farslı, Hanzade Bahtiyarı hasta yatağından kalkarak eyleme geldiğini ifade ederek, “İran rejiminin kadınlara yönelik baskılarını kınamak için buradayım. İranlı ve Kürt kadınların 'Jin jiyan azadî' sloganı altında bir araya gelmeleri çok umut verici” dedi.